کد مطلب : 21476
افزایش حجم تجارت دو جانبه روسیه و ترکیه
دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۲
افزایش حجم تجارت دو جانبه روسیه و ترکیه
شانزدهمین نشست کمیسیون اقتصادی مشترک ترکیه-روسیه که در شهر ساحلی آنتالیا برگزار شد، به عنوان پلت‌فرمی برای بحث در مورد نقشه یک راه برای گسترش تجارت دوجانبه بین دو کشور در نظر گرفته می‌شود.
به گزارش خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، به نقل از وستنیک قفقاز،  "صباح" ترکیه در مقاله‌ای تحت عنوان: Turkey, Russia determined to raise bilateral trade volume with new initiatives, وزیر بازرگانی ترکیه، رخسار پِکجان، ضمن صحبت در نشست کمیسیون اقتصادی، بر ضرورت افزایش تجارت دوجانبه تا 100 میلیارد دلار تاکید کرد.
این هدف توسط رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان و همتای روسی وی، ولادیمیر پوتین، گذاشته شده است. وزیر بازرگانی گفت: "حجم تجارت بین کشورهای ما در سال 2018، 25.7 میلیارد دلار بوده است. ما باید به رقم سال 2012، که 33.3 میلیارد دلار است، بازگردیم."
صادرات ترکیه به روسیه در سال گذشته 3.4 میلیارد دلار و واردات - 22.3 میلیارد دلار بوده است. از ماه ژانویه تا مِی سال جاری صادرات ترکیه به روسیه به 1.4 میلیارد دلار و واردات - 9 میلیارد دلار بوده است، که نشان دهنده عدم تعادل بزرگی در تجارت دو جانبه است.
پکجان گفت: "به دلیل بازارهای پویایی که مکمل یکدیگر هستند، ترکیه و روسیه از آینده‌ای روشن در روابط تجاری برخوردار بوده و پتانسیل بسیار بالایی دارند." وی، از سرمایه گذاران خواست تا از انگیزه‌های دولتی برای سرمایه گذاری‌های ارزشمند استفاده کنند.
او همچنین تأکید کرد که دو کشور می‌توانند از تحولات دیجیتال که در حال حاضر تمام جهان را پوشش می‌دهد، به میزان زیادی بهره‌مند شوند. فرصت‌های گسترده‌ برای همکاری در زمینه تجارت الکترونیک، زمینه دیگری است که می‌تواند موفقیت برای هر دو کشور را تضمین کند.
پکجان به ضرورت تضمین یک تجارت متعادل‌تر بین ترکیه و روسیه اشاره کرد. این وزیر پیشنهاد داد: "افزایش تعداد نقاط مرزی و ایجاد یک مسیر دریایی تنها چند مورد از گام‌هایی است که ما می‌توانیم برای حذف موانع تجاری برداریم. روسیه واردات لوازم خانگی الکتریکی، فریزر، مصالح ساختمانی، مبلمان، پارچه و دارو را از کشورهای دیگر وارد می‌کند، در حالی که ترکیه این محصولات را با قیمت‌های پایین تر عرضه می‌کند. روسیه می تواند از خرید کالاهای بادوام ترکیه سود ببرد. "
وزیر بازرگانی یکی از مسائل موجود را مربوط به معاملات با ارز تجاری بومی نام برد. حدود 12 درصد کل صادرات روسیه در سال گذشته به ارز بومی بوده و تنها 5 درصد از واردات این کشور به ارز ملی پرداخت شده است.
پکجان خاطر نشان کرد که نشست گروه کاری ترکیه و روسیه در زمینه امور بانکی و مالی در روزهای 16 و 17 جولای برگزار شد. یکی از جدی‌ترین موفقیت‌های همکاری مالی بین دو کشور، راه اندازی کارت‌های "میر" در ترکیه بود، که حجم معاملات مالی آن تاکنون به 4 میلیون لیر رسیده است.
بانک ترکیه‌ای İş Bank اولین بانکی بود که در کشور کارت پرداختی ملی روسی "میر" را پذیرفت، و آن را در تمام دستگاه‌های خودپرداز خود به کار برد و آن را به شرکای شرکتی خود در ماه آوریل ارائه کرد. بنابراین، ترکیه اولین کشور خارجی شد که از کارت‌های "میر" استفاده می‌کند. براساس برآوردها، İş ، بزرگترین بانک خصوصی به حدود 56 میلیون کارت "میر" در بیش از 10000 تجارت الکترونیکی، 400000 شرکت و 6500 دستگاه خودپرداز، سرویس می‌دهد.
هفت گروه کاری
وزیر انرژی روسیه، الکساندر نُوواک، نیز به نوبه خود خاطرنشان کرد که مقامات ترکیه و روسیه، ضمن تقویت اعتماد و روابط متقابل، در حال حل مشکلاتی هستند که محافل تجاری با آنها مواجه هستند.
نوواک ضمن تاکید بر گسترش تجارت دو جانبه گفت: "تجارت دو جانبه بین ترکیه و روسیه در پنج ماه اول سال 2010 به 10 میلیارد دلار رسیده است. این دو کشور قطعا توان بالقوه‌ای دارند."
وزیر انرژی روسیه اظهار داشت که دو کشور اقدامات قابل توجهی را برای افزایش تجارت انجام داده‌اند و یادآور شد که مسکو شرایط ویزا برای شهروندان ترکیه با گذرنامه‎های خدمتی (خاکستری) و ویژه (سبز) و نیز رانندگان مربوط به حمل و نقل بین المللی را لغو کرده است.
نوواک تاکید کرد که روابط تجاری و اقتصادی در نشست کمیسیون ترکیه و روسیه هماهنگ می‌شوند.
به گفته وی، هفت گروه کاری در زمینه تجارت، انرژی و بانکداری تشکیل شده است. وزیر روسیه همچنین خاطر نشان کرد که میزان سرمایه‌گذاری های دوجانبه در حال حاضر به 20 میلیارد دلار می‌رسد، و این رقم نشان دهنده کل پتانسیل موجود نمی‌باشد.
 
 
Share/Save/Bookmark