کد مطلب : 23546
پاسخ روسیه به درخواست پاشینیان: در صورت حمله به ارمنستان کمک خواهیم کرد
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۸
پاسخ روسیه به درخواست پاشینیان: در صورت حمله به ارمنستان کمک خواهیم کرد
وزارت خارجه روسیه در پاسخ به درخواست کمک "پاشینیان" از ولادیمیر پوتین، اعلام کرد: در صورت انتقال درگیری‌های نظامی به خاک ارمنستان، مسکو طبق مفاد پیمان دوستی، همکاری و کمک متقابل، کمک‌های لازم را به ایروان ارائه خواهد داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای در ارتباط با درخواست "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان از رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، اعلام کرد که اگر درگیری‌های نظامی مستقیماً به خاک ارمنستان منتقل شود، مسکو مطابق با مفاد پیمان دوستی، همکاری و کمک متقابل دو کشور، کلیه کمک‌های لازم را به ایروان ارائه خواهد داد.
در بیانیه وزارت خارجه روسیه یادآوری شده است: «ما پایبندی فدراسیون روسیه به تعهدات متحدانه خود در قبال جمهوری ارمنستان، از جمله تعهدات مربوط به پیمان دوستی، همکاری و کمک متقابل بین روسیه و ارمنستان، مربوط به تاریخ 29 آگوست 1997 را مورد تأیید قرار می‌دهیم. مطابق با این پیمان، در صورت انتقال مستقیم درگیری‌های نظامی به خاک ارمنستان، روسیه تمامی کمک‌های لازم را به ایروان ارائه خواهد داد.
دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه ارمنستان، امروز (شنبه) اعلام کرد که نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان از "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه درخواست کرده تا رایزنی‌ها برای تعیین شکل حمایت مسکو در راستای تأمین امنیت جمهوری ارمنستان، آغاز شود.
طبق اطلاعات وزارت خارجه ارمنستان، نیکول پاشینیان امروز (31 اکتبر/ 10 آبان ماه) نامه‌ای برای ولادیمیر پوتین ارسال کرده و در آن وضعیت در نتیجه حملات نظامی آذربایجان و ترکیه به منطقه قره باغ کوهستانی و چالش‌های بوجود آمده برای ارمنستان در رابطه با این اوضاع را به طور کامل تشریح کرده است.
پاشینیان در این نامه با اشاره به مشارکت تروریست‌های خارجی از خاورمیانه در نبردها علیه قره باغ کوهستانی، توجه رئیس جمهوری روسیه را به این مسئله جلب کرد که اقدامات خصمانه در حال نزدیک شدن به مرزهای ارمنستان است که در واقع تجاوزات نظامی خاک جمهوری ارمنستان محسوب می‌شود. با توجه به این مسئله، پاشینیان بر اساس روابط متحدانه بین ارمنستان و روسیه و ماده دوم "پیمان دوستی، همکاری و کمک متقابل" 29 آگوست سال 1997، آغاز رایزنی‌های فوری برای تعیین نوع و میزان کمک‌هایی که مسکو می تواند به ایروان برای تأمین امنیت کشور ارائه دهد را ضروری دانست.  
 
 
Share/Save/Bookmark