کد مطلب : 21025
شهرک صنعتی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان ایجاد می شود
جمعه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۵
استاندار اردبیل با بیان گسترش روابط اقتصادی بین ایران و جمهوری آذربایجان گفت که در این راستا شهرک صنعتی مشترک 2 کشور در منطقه مرزی این استان ایجاد می شود
به گزارش ایرنا ، اکبربهنامجو شامگاه چهارشنبه در نشست فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی استان اردبیل با حضور معاون هماهنگی، نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رییس جمهوری افزود: هفته آینده نیز برای جانمایی شهرک صنعتی مشترک با جمهوری آذربایجان سفری به منطقه خواهیم داشت.
وی راه اندازی بخش بار فرودگاه پارس آباد را نیز در ارتباط با تسهیل صادرات انواع فرآورده های کشاورزی و باغی به ،قفقاز، آسیای میانه و روسیه بسیار مهم ذکر و اظهار کرد: بخش عمده ای از مجوزهای سرمایه گذاری در واحدهای تولیدی استان اردبیل صادرات محور بوده و امسال شاهد تحولات عظیم در توسعه صنایع تبدیلی در این بخش خواهیم بود.
استاندار اردبیل همچنین تامین اعتبار مورد نیاز برای طرح اتصال اردبیل به راه آهن سراسری به صورت فاینانس را یکی از کارهای مهم در اواخر پارسال دانست و گفت: این طرح در سال آینده به بهره برداری می رسد.
او اتصال راه آهن اردبیل به شمال این استان را نیز از طرح هایی دانست که در برنامه قرار گرفته و مطالعه آن شروع شده است.
وی یادآوری کرد: این طرح به لحاظ آنکه استان اردبیل توان تولید و جابجایی بیش از 4 میلیون تن انواع بار را از این طریق دارد دارای توجیه اقتصادی می باشد.
بهنامجو همچنین از شیرکوند معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رییس جمهوری خواست در ارتباط با ایجاد خط اتصال ریلی به طول 16 کیلومتر از مغان به جمهوری آذربایجان به مانند آنچه که در آستارا ایجاد شده کمک شود و در عین حال تاکید کرد برای این منظور در راستای اقتصاد مقاومتی بیشتر به دنبال جذب منابع مالی مستقیم از دولت نیستیم.
وی پایاب سد خدا آفرین را از جمله طرح های بسیار مهم استان اردبیل ذکر کرد که با بهره برداری از آن و تبدیل زمین های دیم به آبی به میزان تولید محصولات کشاورزی این استان یک میلیون تن افزوده می شود و تعداد 10 هزار خانوار منطقه از درآمدزایی آن بهره مند می شوند.
بهنامجو گفت: تاکنون 10 هکتار گلخانه در استان اردبیل ایجاد شده و این در حالی است که برای ایجاد 2 هزار و 500 هکتار گلخانه طی سه سال برنامه ریزی شده است.
او با بیان اینکه تاکنون 350 هکتار از این گلخانه ها به طور مستقیم واگذار شده و نیز 120 هکتار دیگر توسط کشت و صنعت مغان انجام گرفته ، درآمدزایی آنها را بالا و در پیشرفت اقتصادی استان اردبیل تاثیرگذار دانست.
استاندار اردبیل بهنامجو در این نشست همچنین از تحول در بخش گردشگری استان اردبیل و تحقق برنامه زمستان بیدار در منطقه به واسطه افزایش تعداد پیست های اسکی از یک مورد به چهار فقره و برگزاری جشنواره های زمستانی خبر داد.
وی با اشاره به وجود ده ها آبگرم معدنی در استان اردبیل افزود: در این ارتباط دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با دانشگاه استانبول ترکیه برای تربیت پزشک مخصوص آبدرمانی قرارداد منعقد کرده که با بازگشت این پزشکان پس از پایان دوره آموزشی ، میزان اقامت مسافران در استان اردبیل تا 40 درصد افزایش می یابد.
بهنامجو به اقدامات بسیار خوبی که طی 2 سال اخیر در حوزه صنعت و تولید در استان اردبیل انجام شده است، اشاره کرد و گفت: با افزایش کارخانه تولید شیرآلات صنعتی از یک فقره به 4 فقره این استان به مرکز مهم تولید این کالای صنغتی در ایران تبدیل می شود.
وی ادامه داد: پایاب سد گیوی نیز ازجمله طرح های مهم هست که تاکنون 2 هزار و 200 میلیارد ریال صرف آن شده و حدود پنج هزار هکتار باغ را احیا خواهد کرد.
وی به تلاش برای خذف کاغذبازی و مقررات زاید و دست و پاگیر در ادارات و ارگانهای ذیربط در زمینه سرمایه گذاری اشاره و یادآوری کرد: زمان صدور مجوز موافقت اصولی در ادارات منابع طبیعی ، محیط زیست و شهرک های صنعتی به یک روز کاهش یافته است.

** شاهد افتتاح پروژه های تاثیرگذار در سفر رییس جمهوری خواهیم بود
استاندار اردبیل همچنین از آمادگی و برنامه ریزی این استان برای انجام سفر رییس جمهوری به استان خبر داد و گفت: مردم شریف این استان شاهد افتتاح و بهره برداری از پروژه های خوب و تاثیرگذار در این سفر خواهند بود.
وی افتتاح کارخانه کامیون سازی را یکی از پروژه های بسیار خوب در این سفر دانست که برای اولین بار در ایران با برند بنز و با خودکفایی از لحاظ تولید قطعات در اردبیل با اشتغالزایی 500 نفر در اواخر تیر امسال مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
او گفت: توسعه کارخانه لاستیک سازی آرتاویل تایر نیز از پروژه های مهم قابل افتتاح در این سفر می باشد و با تحقق آن برای 500 نفر شغل ایجاد شده و ظرفیت تولید کارخانه 25 هزار تن افزوده خواهد شد.
Share/Save/Bookmark