کد مطلب : 23825
دیپلمات روس: آمریکا تحریک مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه را کنار بگذارد
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۴
دیپلمات روس: آمریکا تحریک مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه را کنار بگذارد
نماینده روسیه در شورای امنیت در پاسخ به انتقاد دیپلمات آمریکایی از اقدامات سوریه و ایران، گفت: این طرف آمریکایی است که باید از ارسال بی‌دریغ سلاح به خاورمیانه و تحریک یک مسابقه تسلیحاتی خطرناک در این منطقه دست بردارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "واسیلی نبنزیا" نماینده دائم روسیه در سازمان ملل از آمریکا خواست تا از راه اندازی مسابقه تسلیحاتی در منطقه خاورمیانه دست بردارد و در سخنان خود به نقل از کتاب "مارتین لوترکینگ" شخصیت مشهور آمریکایی در این زمینه پرداخت.
"رادنی هانتر" نماینده دائم آمریکا در جریان نشست شورای امنیت که در آن مسائل مربوط به همکاری‌های شورای امنیت و اتحادیه کشورهای عربی مورد بررسی قرار گرفت، از اقدامات دولت‌های سوریه و ایران در خاورمیانه انتقاد کرده و به نقل قولی از لوترکینگ اشاره کرده بود که "نفرت نمی‌تواند جایگزین نفرت شود، و تنها عشق می‌تواند چنین کند".
در پاسخ به این اظهارات، دیپلمات بلندپایه روس گفت: « در روز یابدود مارتین لوترکینگ، من می خواهم در ادامه سخنان همتای آمریکایی‌ام، به نقل قول دیگری از این شخصیت بپردازم که ظاهرا" در ایالات متحده دوست ندارند از آن یاد کنند: "ملتی که هر سال که می‌گذرد، به‌جای برنامه‌های اجتماعی، هزینه بیشتری برای نیازهای نظامی خود صرف کند، به سمت نابودی معنوی سوق پیدا کرد". بنابراین بهتر است از ایالات متحده بخواهیم که خود از ارسال دائمی سلاح و تحریک کردن مسابقه تسلیحاتی در منطقه خاورمیانه دست بردارد.»  
نبنزیا بار دیگر، توجه اعضای شورای امنیت را به دکترین امنیت جمعی روسیه برای منطقه خلیج فارس جلب کرد. به گفته وی، الهام بخش انجام "گفت‌وگوهای سازنده" بین کشورهای این منطقه است و اتحادیه کشورهای عربی هم می‌تواند نقش بسیار مهمی در مقابله با  نظریه "دعوت به جنگ" در خلیج فارس ایفا کند.
نماینده روسیه در سازمان ملل پیش از این نیز تأکید کرد که این کشور به مبارزه با تروریسم در سوریه ادامه خواهد داد، هرچند کشورهای غربی درصدد برقراری آتش‌بس با آنها هستند
 
 
Share/Save/Bookmark