کد مطلب : 16959
اخراج بیش از 7000 تن دیگر در ترکیه به اتهام مشارکت در کودتای 2016
شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۸
اخراج بیش از 7000 تن دیگر در ترکیه به اتهام مشارکت در کودتای 2016
در آستانه سالروز کودتای نافرجام 15 ژوئیه 2016، دولت ترکیه اعلام کرد که 7000 پلیس، نظامی و کارمند دولتی را اخراج کرده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در طول یک سال از وقوع کودتا در ترکیه، حدود 50 هزار نفر بازداشت و بیش از 100 هزار نفر از کار خود اخراج شده‌اند.
در آخرین دوره سرکوب‌های دولت آنکارا بعد از کودتای 15 ژوئیه، دولت اعلام کرد 7563 نفر دیگر اخراج شده‌اند. در این میان نزدیک به 350 نفر از آنها اعضای بازنشسته ارتش نیز خلع درجه شده‌اند، هم چنین 2300 مامور پلیس از کارشان برکنار شدند.
یک روزنامه رسمی ترکیه اعلام کردند که این اخراج‌های جمعی در ارتباط با انجام تحقیقات درباره ارتباط با سازمان‌های تروریستی و اقدام علیه امنیت ملی کشور انجام گرفته است.
فرماندار پیشین استانبول نیز در میان اخراج شدگان اخیر قرار دارد.
با این حال فتح الله (روحانی در تبعید و مخالف دولت ترکیه) بار دیگر در سالروز کودتای نافرجام 15 ژوئیه هرگونه دخالت در طراحی این کودتا را رد کرد.
وی گفت: اتهامات علیه من درباره مشارکت در کودتا بی پایه و بی اساس است. این اتهامات مبنای سیاسی دارند. من باردیگر این کودتا را محکوم می کنم.
رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه و دولت آنکارا گولن را به طراحی کودتای سال پیش متهم می‌کنند. بیش از ۲۴۰ تن در خشونت‌های مرتبط با این کودتا کشته شدند. سفارت ترکیه در واشنگتن، کاخ سفید و یا مقام‌های آنکارا به این اظهارات گولن واکنشی نشان نداده‌اند. وزارت دادگستری آمریکا هم درباره وضعیت درخواست استرداد ترکیه اظهارنظری نکرده است.
 
 
Share/Save/Bookmark