کد مطلب : 22989
چاووش اوغلو: اروپا تصمیمی علیه ترکیه بگیرد٬ پاسخ متقابل می‌دهیم
سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۹
چاووش اوغلو: اروپا تصمیمی علیه ترکیه بگیرد٬ پاسخ متقابل می‌دهیم
وزیر امور خارجه ترکیه تأکید کرد: اگر اروپا تصمیمی علیه ترکیه بگیرد، پاسخ متقابل خواهیم داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، مولود چاووش اوغلو٬ وزیر امور خارجه ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با جوزف بورل٬ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که روز دوشنبه انجام گرفت، اظهار داشت: اگر اروپا تصمیمات بیشتری علیه ترکیه بگیرد٬ مجبوراً به آنها پاسخ خواهیم داد. در آن زمان٬ شرایط بیش از پیش بدتر می‌شود که قطعاً سودی برای دو طرف به دنبال نخواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه اتحادیه اروپا باید تعهدات خود را به جا بیاورد٬ افزود: بروز رسانی اتحادیه گمرکی و لغو ویزا میان دو طرف از جمله این موارد است.
چاووش اوغلو تصریح کرد: معیارهای این تعهدات مشخص است و ترکیه 67 مورد از آنها را برآورده کرده است. اتحادیه اروپا برای بسیاری از کشورها انعطاف پذیری نشان می‌دهد اما برای ترکیه قوانین و شرایط بیشتری را طلب می‌کند. اتحادیه باید وعدههای خود در این زمینه را عملی کند.
وزیر امور خارجه ترکیه افزود: اتحادیه اروپا تصمیماتی اتخاذ کرده که گفت وگو و تماسهای سطح بالا را تعلیق کرده است. به طور معمول اگر ما از این تصمیمات پیروی کنیم یا بگوییم، شما چنین تصمیماتی گرفته اید، امروز نباید آقای بورل در آنکارا می‌بود. اگر این گفتوگو را علی رغم تصمیمات اتحادیه اروپا ادامه می‌دهیم، این نشانه حسن نیت است. نه اینکه ما به اتحادیه اروپا بلکه به همدیگر احتیاج داریم.
جلسه کمیسیون اروپا نیز طی روزهای آینده برگزار می‌شود و برخی کشورها از جمله فرانسه درصدد تهیه گزارشی علیه ترکیه هستند. این اقدامات نه تنها مشکل را حل نمی‌کند، بلکه به عمیق‌تر شدن بیشتر آن منجر می‌شود. انتظار ما از اتحادیه اروپا این است که برای یافتن راه حل تلاش کند نه اینکه خودشان هم بخشی از مشکل باشد.
وی تأکید کرد که در موضوع قبرس و مدیترانه شرقی نیز اگر اتحادیه به جای طرفداری از یک طرف نقش میانجی را باز کند٬ به حل مسئله موجود کمک خواهد کرد.
چاووش اوغلو خاطرنشان کرد: فرانسه به طرق مختلف از شبه نظامیان غیرمشروع خلیفه حفتر در لیبی حمایت کرده است. اکنون با شکست میدانی سعی در گرفتن انتقام آن از ترکیه دارد. در آخرین نمونه آن ترکیه را متهم به تجاوز به حریم دریایی دیگران در دریای مدیترانه شرقی کردند که خلاف آن ثابت شد. فرانسه صادقانه رفتار نمی‌کند و باید در قبال اقداماتش از ترکیه عذرخواهی کند. باید از اتحادیه اروپا و ناتو نیز به دلیل فریب دادن آنان عذرخواهی کند.
بورل: مسائلی بین ترکیه و اتحادیه اروپا وجود دارد
جوزف بورل، نماینده عالی سیاست‌های امنیتی و روابط خارجی اتحادیه اروپا نیز در این نشست با بیان اینکه "نیاز به همکاری بیشتری با ترکیه داریم"٬ اعلام کرد: از لحاظ سیاست خارجی، روابط ما با ترکیه به مهمترین مسئله این اتحادیه تبدیل شده ‌است.
بورل افزود: در دیدار دوجانبه با مولود چاووش اوغلو٬ وزیر خارجه ترکیه٬ در مورد موضوعات منطقه‌ای از جمله لیبی٬ سوریه٬ وضعیت در مدیترانه شرقی و روابط دوجانبه رایزنی کردیم. نمی‌توان گفت که روابط ترکیه و اتحادیه اروپا در بهترین شرایط قرار دارد اما برای بهبود روابط باید همکاری کنیم.
وی با بیان اینکه ترکیه فراتر از یک همسایه با اتحادیه اروپا است٬ گفت: ترکیه یک کشور نامزد به عضویت در اتحادیه اروپا و شریک مهمی است و پی در پی در مورد این کشور به طور گسترده گفت‌وگو می‌کنیم. این منعکس‌کننده اهمیت روابط ما با ترکیه است. وضعیت فعلی مطلوب نیست و برخی مسائل مهم وجود دارد که باید در اسرع وقت در دستور کار قرار گرفته و بررسی شود.
جوزف بورل در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به اهمیت مدیترانه شرقی برای اتحادیه اروپا٬ بر لزوم همکاری و ادامه گفت‌وگوها در این زمینه تاکید کرد. 
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵