کد مطلب : 23537
عراقچی: باکو و ایروان ایفای نقش ایران در حل‌وفصل مناقشه قره ‌باغ را قبول دارند
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۵
عراقچی: باکو و ایروان ایفای نقش ایران در حل‌وفصل مناقشه قره ‌باغ را قبول دارند
معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد که ظرفیت‌های تاریخی، علقه‌های فرهنگی و مرزهای مشترک جغرافیایی با جمهوری آذربایجان و ارمنستان باعث شده است که ایفای نقش ایران در حل‌وفصل مناقشه قره‌ باغ که از سوی طرفین درگیر مورد قبول باشد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و فرستاده ویژه رئیس‌جمهور به‌منظور ارائه طرح پیشنهادی ایران برای پایان بخشیدن به مناقشه قره باغ، در سفر منطقه‌ای خود به جمهوری آذربایجان، روسیه و ارمنستان با اشاره به اشتراکات تاریخی، فرهنگی و همجواری ایران با دو کشور درگیر در بحران قره‌باغ، گفت، این دو کشور ایفای نقش ایران برای حل‌وفصل این بحران را قبول دارند.
عراقچی که با مقامات ارشد ارمنستان دیدار کرد، در خصوص این دیدارها گفت: امروز مذاکرات چند ساعته‌ای با معاون وزیر امور خارجه ارمنستان داشتیم، دیشب هم به مدت دو ساعت با وزیر امور خارجه این کشور گفتگو کردم. مذاکرات بسیار مفید و سازنده بود و باعث شد ما به درک عمیق تری از نگران‌های طرفین، چالش‌های موجود و راه حل‌ها برسیم، و هم اکنون یک چشم اندار بهتری در مقابل ما وجود دارد.
وی افزود: این ‌اصل مورد تاکید قرار گرفت که در هر راه حلی باید حقوق اقلیت ارامنه در مناطق مورد مناقشه حفظ شود و باید راه حل‌ها مسیر را به سمت صلح پایدار ببرند و نه به سمت آتش بس‌های موقتی.
عراقچی ادامه داد: حمله به اماکن غیرنظامی که باعث تلفات انسانی شده محکوم است. حمله به غیرنظامیان در بیمارستانی در استپاناکرت باعث تاسف شد. امیدواریم اینگونه حوادث تکرار نشود و زمینه برای اجرای طرح‌هایی که می‌توانند به صلح منتهی شوند فراهم شود.
وی خاطرنشان کرد: هموطنان آذری زبان ما در کنار هموطنان ارمنی زندگی می‌کنند و فکر می‌کنیم ظرفیت‌هایی که ایران دارد از جمله گذشته تاریخی، علقه‌های فرهنگی، مرز‌های مشترک جغرافیایی کمک می‌کند تا ایران نقش ایفا کند، نقشی که از سوی دو طرف درگیر مورد قبول است.
معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان در پایان تاکید کرد: در مجموع به تفاهم خوبی با مقامات ارمنستانی رسیدیم و امیدواریم که این تفاهم‌ها به صلح در منطقه بیانجامد
 
 
Share/Save/Bookmark