کد مطلب : 19082
دیدار سه‌جانبه وزیران خارجه ترکیه،‌ روسیه و ایران/ لاوروف: مصلحت ما در حفظ وحدت سوریه است
شنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۶
وزیران خارجه ترکیه، روسیه و ایران در کنفرانسی خبری در مسکو تحولات مربوط به سوریه را مورد بررسی قرار دادند.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه امروز شنبه در کنفرانس خبری با همتایان ایرانی و ترکیه‌ای خود گفت: ما به دولت سوریه برای نابودی تروریسم کمک می‌کنیم. مصلحت ما در حفظ وحدت سوریه است.
وزیر خارجه روسیه افزود، حمله آمریکا تلاشی برای تقسیم سوریه و نقض قوانین بین‌المللی بود. برخی نمی‌خواهند مذاکرات سوری‌ها به نتیجه برسد از این رو در مسیر آن مانع تراشی می‌کنند.
لاوروف تاکید کرد: هماهنگی تدابیر و اقدامات گروهی در چارچوب آستانه برای عادی سازی اوضاع سوریه ضروری است.
وزیر خارجه روسیه تصریح کرد، حملات آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه خسارت‌های بسیاری به چشم‌اندازهای دست‌یابی به حل بحران سوریه زد.
وی خاطرنشان کرد، وقایع هفته‌های اخیر دال بر این است که ثبات در سوریه هدف همه نیست. کمک به ملت سوریه برای رهایی از تروریسم امری ضروری است.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تاکید کرد: ما متعهد به وحدت و حاکمیت سوریه هستیم و در برابر طرح‌های تقسیم سوریه می‌ایستیم. ما با تهران و آنکارا گام‌های بیشتر برای ثبت گرایش‌های مثبت در سوریه را بررسی خواهیم کرد.
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز در ادامه تاکید کرد: ما در راستای کاهش تنش در سوریه تلاش می‌کنیم.
وزیر خارجه ایران در این نشست سه جانبه استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه را محکوم کرد و گفت، روند آستانه و سوچی بهترین حمایت از روند مذاکرات ژنو است.
وی تصریح کرد، مداخله آمریکا در سوریه تنش‌های فرقه‌ای را تشدید می‌کند.
وزیر خارجه ترکیه هم اعلام کرد، هر گونه راه حل نظامی در سوریه غیرقانونی است.
پیشتر مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در دیدار با سرگئی لاوروف همتای روسش اعلام کرده بود، دیدار در مسکو با سرگئی لاوروف، همتای روسی وی و محمد جواد ظریف برای اتخاذ اقدامات جدید برای حل بحران سوریه مهم است.
چاووش اوغلو در دیدار امروز (شنبه) خود با همتای روسش افزود: به لطف دیدارهای دوره‌ای میان وزرای خارجه کشورهای تضمین کننده آتش‌بس در سوریه در مذاکرات آستانه پیشرفت جدی درباره حل بحران سوریه داشتیم.
وی ادامه داد: دیدار امروز ما هم برای مشخص کردن اقدامات بعدی مهم است؛ اقداماتی که می‌توان در راستای حل این بحران اتخاذ کرد.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵