کد مطلب : 22221
قراردادهای پنتاگون با شرکت‌های ترکیه برای پروژه‌های اینجرلیک
سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۶
قراردادهای پنتاگون با شرکت‌های ترکیه برای پروژه‌های اینجرلیک
وزارت دفاع آمریکا برای ساخت و ساز و پروژه‌های دیگر مرتبط با پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب ترکیه، قراردادهایی به ارزش 95 میلیون دلار به هشت کمپانی ترکیه‌ای داده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این خبر در بحبوحه اختلاف نظرها میان واشنگتن و آنکارا درباره مسائل مختلف منتشر شده است؛ اختلافاتی که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را به تهدید برای تعطیلی این پایگاه هوایی واداشت.
وب‌سایت وزارت دفاع آمریکا اطلاعاتی درباره هشت کمپانی ترکیه‌ای منتشر کرد که با آن‌ها قراردادهایی به مبلغ ۹۵ میلیون دلار برای طراحی ساخت، طراحی اولیه و طراحی کامل تجهیزات زیرساختی در این پایگاه هوایی بسته است.
در صفحه قرارداد منتشر شده در وب‌سایت پنتاگون همچنین آمده، این همکاری شامل ساخت کامل تاسیسات این پایگاه نظامی است و انتظار می‌رود که این پروژه ساخت و ساز دسامبر ۲۰۲۴ تکمیل شود که نشان‌دهنده برنامه‌های طولانی‌مدت پنتاگون برای ماندن در ترکیه است.
در اکتبر ۲۰۱۹، نیویورک تایمز ارتباطات داخلی بین پنتاگون و وزارت انرژی ایالات متحده را مربوط به برنامه خارج کردن قریب به ۵۰ کلاهک اتمی تاکتیکی موجود در اینجرلیک را منتشر کرد.
اردوغان و مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفتند که تمایل دارند که وضعیت این پایگاه هوایی را به همراه ایستگاه راداری ناتو در این کشور مورد بررسی قرار دهند، آن هم در صورتی که واشنگتن به دنبال اعمال تحریم علیه آنکارا بابت خرید و نصب سیستم‌های دفاع موشکی روسی اس-۴۰۰ باشد. کارشناسان سیاست خارجی می‌گویند که بعید است ترکیه این پایگاه هوایی را تعطیل کند چون این مساله به نفع ترکیه نیست که ائتلاف استراتژیک دوران جنگ سرد را دچار تنش کند.
 
 
Share/Save/Bookmark