کد مطلب : 23301
پوتین خواستار همکاری روسیه و آمریکا در زمینه امنیت سایبری شد
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۵
پوتین خواستار همکاری روسیه و آمریکا در زمینه امنیت سایبری شد
رئیس جمهوری روسیه در بیانیه‌ای خطاب به دولت آمریکا، پیشنهادهای عملی را با هدف تقویت امنیت در عرصه اطلاعات بین‌المللی، عدم مداخله متقابل در جریانات انتخاباتی و انجام مذاکرات کارشناسی بین دو کشور، ارائه داده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری فدراسیون روسیه، چندین پیشنهاد برای همکاری در زمینه امنیت سایبری و اطلاعات بین‌المللی بین روسیه و ایالات متحده و همچنین در سراسر جهان ارائه کرده است. بیانیه پوتین در این رابطه، در وب سایت رسمی کاخ کرملین منتشر شده است.
رئیس جمهوری روسیه با اشاره به اینکه خطر یک رویارویی گسترده در حوزه دیجیتال، یکی از اصلی‌ترین چالش‌های راهبردی عصر حاضر است، ابراز اطمینان کرد: «مسئولیت ویژه پیشگیری از چنین رخدادی، بر عهده نقش آفرینان اصلی در عرصه امنیت اطلاعات بین المللی است.»
 وی تأکید کرد، مایل است در این رابطه، بار دیگر به دولت ایالات متحده پیشنهاد کند، یک برنامه جامع برای اقدامات عملی در زمینه از سر گیری مجدد روابط با روسیه در عصه استفاده از فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی مورد تایید طرفین قرار بگیرد.
پوتین پیشنهاد کرد تا یک گفت‌گوی منظم دوجانبه درباره موضوعات اصلی تضمین امنیت سایبری بین‌المللی در سطح بالا انجام شود. به گفته وی، در این زمینه  لازم است تا "حفظ عملکرد مستمر و موثر کانال‌های ارتباطی بین بخشهای ذی صلاح دو کشور، از جمله تیم‌های واکنش سریع به حوادث رایانه‌ای، مراکز کاهش خطرات هسته‌ای و مقامات سطح بالایی که بر مسائل امنیتی سایبری در چارچوب ساختارهای ملی امنیت اطلاعاتی نظارت دارند، حفظ شود.
رئیس جمهوری روسیه همچنین بعنوان پیشنهاد سوم، یادآور شد: «بطور مشترک یک توافق نامه دوجانبه و بین دولتی در خصوص جلوگیری از بروز حوادث در فضای اطلاعاتی، مشابه با توافق نامه فعلی بین شوروی و آمریکا درباره جلوگیری از حوادث در دریاهای آزاد و در فضای هوایی بالای آنها مربوط به 25 مه 1972 ، تهیه و منعقد کنیم.»
وی همچنین از ایالات متحده خواست تا بطور مشترک و با شرایط قابل قبول متقابل، ضمانت نامه‌هایی درباره عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، از جمله در جریان مبارزات انتخاباتی و از جمله با استفاده از روش‌های پیشرفته و فناوری‌های اطلاعاتی مورد تبادل قرار بگیرد.
ولادیمیر پوتین تأکید کرد: «ما از ایالات متحده می خواهیم تا بدون در نظر گرفتن اختلافات سیاسی کنونی بین دو کشور، اجازه دهد تا گفت‌وگوهایی در سطح کارشناسان روسی و آمریکایی درباره مسائل مربوط به امنیت سایبری و اطلاعاتی، برگزار شود. این اقدامات با هدف افزایش سطح اعتماد بین دو کشور و تضمین امنیت و سعادت مردم ما انجام شود و مسلماً این مذاکرات سهم قابل توجهی در ایجاد شرایط امن  جهانی در فضای اطلاعاتی خواهند داشت.»
وی همچنین خطاب به همه کشورها، از جمله ایالات متحده، پیشنهاد کرد تا به توافق جهانی در زمینه پذیرش تعهدات سیاسی توسط کشورها دست یافته شود تا در چارچوب آن، هیچ کشوری مبتکر استفاده پیش دستانه از فناوری‌های اطلاعاتی علیه دیگر کشورها نباشد
 
Share/Save/Bookmark