کد مطلب : 21547
دیدار نخست‌وزیر قرقیزستان و روسیه در بیشکک
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۴
دیدار نخست‌وزیر قرقیزستان و روسیه در بیشکک
دیمیتری مدودف، در بیشکک با نخست‌وزیر قرقیزستان دیدار کرده و دو طرف پیرامون روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر کردند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آژانس خبری ملی قرقیزستان، محمدکالی ابوالقاضی‌اف، نخست‌وزیر قرقیزستان با همتای روسی خود، دیمیتری مدودف که به منظور شرکت در نشست شورای بین دولتی اوراسیایی وارد قرقیزستان شده است، دیدار کرد. در این دیدار، ابوالقاضی‌اف به گرمی از مدودف استقبال کرده و به سطح بالای مشارکت راهبردی میان دو کشور اشاره کرد.
نخست‌وزیر قرقیزستان در این دیدار اظهار داشت: بیانیه مشترکی که توسط روسای جمهور دو کشور تصویب شد، جهت‌های ویژه توسعه چندوجهی روابط قرقیزستان و روسیه را تعریف می‌کند. یک پکیج بزرگ از موافقتنامه‌ها و قرادادهای تجاری، اقتصادی و سرمایه‌گذاری نیز به ارزش بیش از 6 میلیارد دلار در چارچوب هشتمین دور کنفرانس‌های درون منطقه‌ای قرقیزستان- روسیه به امضا رسیده که با هدف حل و فصل امور کارکردی روابط دوجانبه، صورت گرفته است.
ابوالقاضی‌اف همچنین با اشاره به اهمیت این دیدار از قرقیزستان، اظهار داشت که بیست و یکمین دیدار کمیسیون بین دولتی قرقیزستان و روسیه در حوزه تجارت، اقتصاد، و همکاری‌های علمی، فنی و انسانی با موفقیت در سال جاری برگزار شد.
وی همچنین می‌افزاید: طی سفر رسمی ولادیمیر پوتین به قرقیزستان، سران دو کشور اظهار داشتند که به موافقتنامه‌ای در خصوص اعلام سال 2020 به عنوان سال متقابل جمهوری قرقیز در فدراسیون روسیه، و فدراسیون روسیه در قرقیزستان، دست یافته‌اند. ما خیلی امیدواریم که رویدادهای برنامه‌ریزی شده به اجرا در آمده و سال آینده ما به دینامیک‌های توسعه روابط دوجانبه ادامه دهیم.
در این دیدار سران دو دولت در خصوص همکاری‌های مسکو  و بیشکک ابراز رضایت کرده و اظهار داشتند که مشارکت راهبردی و اتحاد دو کشور به سطح کیفی جدیدی رسیده است. در این دیدار همچنین دو طرف پیرامون مسائل همکاری‌های تجاری، اقتصادی، فرهنگی و انسانی و دیگر مسائل روابط دوجانبه، بحث و تبادل نظر کردند.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵