کد مطلب : 21835
گولن: کلید مهار تنش در ترکیه اتحاد جهان علیه اردوغان است
يکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۲
گولن: کلید مهار تنش در ترکیه اتحاد جهان علیه اردوغان است
فتح الله گولن ضمن انتقاد از رجب طیب اردوغان تاکید کرد که تنها راه برای توقف تنش‌های فعلی در ترکیه این است که کشورهای دموکرات، جهان غرب و اسلام موضع یکپارچه‌ در قبال سیاست‌های اردوغان بگیرند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، فتح‌الله گولن، روحانی و مخالف سیاسی در تبعید ترکیه‌ای در اولین گفتگوی خود از سال ۲۰۱۶ با شبکه ماهواره‌ای "Ten" اظهار کرد: اردوغان به حرف هیچ کسی گوش نمی‌دهد، و همینطور به صحبت‌های ما توجهی ندارد، او حکم‌هایی را از قبل برای ما صادر و ما را به تروریسم متهم کرده است، اردوغان شخصا من را متهم کرده که سر دسته تروریسم هستم و حکم‌های متعدد حبس ابد را علیه من صادر کرده است.
گولن گفت: کشورهای دموکرات، جهان غرب و اسلام می‌توانند موضعگیری یکپارچه‌ای در  برابر اردوغان در پیش گرفته و با اعمال فشار، او را مجبور کنند از زورگویی خود دست بردارد. این تنها راه برای توقف آشوب و تنش‌هایی است که در حال حاضر در ترکیه جریان دارند.
این روحانی مخالف ترکیه‌ای درباره اختلاف‌نظرهای فعلی میان مصر و ترکیه نیز گفت: مردم مصر محبت عمیقی نسبت به مردم ترکیه دارند و مردم دو کشور با یکدیگر دوست هستند. اما مسئولان ترکیه بر اساس رویکردهای سیاسی‌شان تمایل دارند با همتایان مصری خود وارد بحث و جدل شوند و این جنجال‌ها تا امروز نیز ادامه دارند.
وی تاکید کرد: برخی مسئولان ترکیه در مناسبت‌های مختلف تمایل خود را به نوسازی روابط میان مصر و ترکیه و بازگرداندن آن به روال عادی ابراز داشته‌اند.
این مخالف در تبعید ترکیه‌ای در ادامه گفت: مصر اگر همین اعتدال و تعادل خود را حفظ کند، می‌تواند نمونه‌ای در این زمینه باشد، مصر با توجه به آوازه خوب و نیز مردم اصیل و با هوشش این پتانسیل را دارد و همه این ویژگی‌ها باعث شده‌اند در برهه‌هایی از تاریخ بر توانمندی‌های انسانی تسلط یافته و جایگاه مهمی را در تاریخ جهان اسلام به دست آورد. بسیاری از کشورها به ویژه کشورهایی در قاره آفریقا و برخی کشورهای جهان اسلام برای مصر احترام و ارزش قائل هستند و آن را نمونه‌ای برای خود قرار داده و از آن دنباله‌روی می‌کنند.
گولن افزود: رهبران مصر به دلیل پختگی که برخوردارند، می‌توانند یک قدرت جمعی را ایجاد کنند که در صورت استمرار، به پیشرفت و اعتماد میان همه این کشورها منجر می‌شود
 
 
Share/Save/Bookmark