کد مطلب : 23095
وزیر دفاع ترکیه: حمایت تسلیحاتی امارات، مصر، روسیه، فرانسه و عربستان مانع ثبات در لیبی است
چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۸
وزیر دفاع ترکیه: حمایت تسلیحاتی امارات، مصر، روسیه، فرانسه و عربستان مانع ثبات در لیبی است
وزیر دفاع ترکیه با بیان اینکه امارات، مصر، روسیه، فرانسه و عربستان سعودی با ادعای حمایت از راه‌حل در لیبی همچنان به تدارک سلاح و تجهیزات نظامی به خلیفه حفتر ادامه می‌دهند، گفت: این حمایتهای خارجی بزرگترین مانع برای صلح و ثبات در لیبی است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، خلوصی آکار٬ وزیر دفاع ترکیه طی سخنانی آنلاین در بنیاد میراث تُرک در واشنگتن اعلام کرد که هرگونه طرحی در مدیترانه شرقی بدون حضور ترکیه محکوم به شکست خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه ترکیه دارای حدود 1800 کیلومتر مرز با دریای مدیترانه است٬ گفت: هر پروژه انرژی در شرق مدیترانه بدون در نظر گرفتن ترکیه محکوم به شکست خواهد بود و معتقدیم که صلح و ثبات در منطقه از طریق گفتگو حاصل می شود.
-تحولات سوریه
وزیر دفاع ترکیه با این ادعا که این کشور همیشه به تمامیت ارضی همسایگان خود از جمله سوریه احترام گذاشته است، گفت: با اقوام دیگر از جمله کردها نیز قرنها کنار یکدیگر زندگی کرده و به آن ادامه خواهیم داد. همانطور که داعش نماینده مسلمانان نیست، پ.ک.ک نیز نماینده کردها نیست. کردها برادران ما هستند. مبارزه ما با تروریستهای پ ک ک/ی.پ.گ و دیگر گروههای تروریستی است.
آکار با بیان اینکه برای محافظت از امنیت مرزهای ترکیه و شهروندان خود چهار عملیات در سوریه انجام دادیم گفت:‌ تنها راه دستیابی به صلح در سوریه را راه‌حل سیاسی می‌دانیم.
-تحولات لیبی
آکار هچنین با اشاره به تحولات لیبی گفت: ترکیه و لیبی 500 سال تاریخ و فرهنگ مشترک دارند. هدف اصلی ما در این کشور محافظت از وحدت و تمامیت ارضی آن با حضور همه لیبیایی‌هاست.
وی تصریح کرد: ما در لیبی به دنبال یک راه حل سیاسی و آتش بس پایدار هستیم اما برخی کشورها از جمله امارات متحده عربی، مصر، روسیه، فرانسه و عربستان سعودی با ادعای حمایت از راه‌حل همچنان به تدارک سلاح و تجهیزات نظامی به خلیفه حفتر ادامه می‌دهند. این حمایتهای خارجی بزرگترین مانع برای صلح و ثبات در لیبی است.
-روابط با آمریکا
وزیر دفاع ترکیه در خصوص روابط با آمریکا نیز گفت: ترکیه و ایالات متحده علی رغم فراز و نشیب ها و برخی اختلاف نظرها روابط خوب خود را حفظ کرده‌اند. ویروس کرونا نیز اهمیت اتحاد ترکیه و آمریکا را بار دیگر نشان داد.
وی همچنین با اشاره به اظهار نظر برخی اعضای کنگره ایالات متحده در خصوص تحریم ترکیه به دلیل خرید اس-400 از روسیه گفت: معتقدیم که تهدید و تحریم راه‌های مناسبی برای حل اختلافات بین متحدین نیست. همانطور که ترکیه و آمریکا در گذشته بارها دیالوگهای مثبتی داشته‌اند این بار نیز می‌توانند از این طریق مسائل خود را حل کنند.
آکار در خصوص جنگندهای اف-35 نیز اظهار داشت: گزارش دولت آمریکا درباره این جنگنده‌ها نیز نشان داد که دور کردن ترکیه از این برنامه، باعث برخی ریسکها در قطعات مهم برنامه تولید آن٬ تقویم تولیدی و هزینه‌های آن می‌شود. ترکیه نه تنها دریافت کننده برنامه اف-35 بلکه شریک تولید آن نیز است. امنیت این جنگنده‌‌‌ها هم برای ترکیه و هم ایالات متحده مهم است. ما آماده‌ایم تا درباره نگرانی های ایالات متحده در مورد سازگاری اس-400 و اف-35 گفتگو کنیم.
 
 
Share/Save/Bookmark