کد مطلب : 23365
شرط نخست وزیر ارمنستان برای آتش‌بس در قره باغ کوهستانی
شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۸
شرط نخست وزیر ارمنستان برای آتش‌بس در قره باغ کوهستانی
"پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان با تکرار مجدد حضور تروریست‌های خارجی مورد حمایت آنکارا در کنار نظامیان آذربایجانی، خروج ترکیه از قفقاز جنوبی را شرط آتش‌بس در منطقه قره باغ کوهستانی دانست.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان در مصاحبه با روزنامه کانادایی «گلاب اند میل»، خروج ترکیه از منطقه قفقاز جنوبی را شرط آتش‌بس در قره باغ کوهستانی اعلام کرد.
پاشینیان در این مصاحبه، گفت: «در حال حاضر تروریست‌هایی از منطقه خاورمیانه و تحت حمایت ترکیه، در کنار نیروهای آذربایجانی در حال جنگیدن در مقابل نظامیان ما هستند. آتش بس فقط در صورت خارج شدن ترکیه از منطقه قفقاز جنوبی امکان پذیر خواهد بود.»
نخست وزیر ارمنستان روز گذشته (جمعه) نیز در مصاحبه با روزنامه فرانسوی فیگارو تأکید کرد که عضویت ترکیه در گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، باید به دلیل اقدامات جنگ افروزانه این کشور در منطقه درگیری قره باغ کوهستانی متوقف شود.
وی یادآور شده بود: «ما می دانیم که ترکیه هزاران نفر از تروریست‌هایی که در مناطق اشغالی خود در شمال سوریه آموزش دیده‌اند را به منطقه قره باغ منتقل کرده است. این تروریست‌ها علیه نیروهای نظامی ارامنه در حال جنگ هستند، در حالی‌که بسیاری از آنها حتی نمی دانند چرا ترکیه آنها را به آذربایجان فرستاده است.»
از آغاز تشدید درگیریی‌ها در منطقه قره باغ، ارمنستان بارها از مشارکت ترکیه در این مناقشه و کمک نظامی آن به آذربایجان خبر داده است. مقامات باکو این اتهامات را رد کرده و می‌گویند که آنکارا از این کشور فقط حمایت معنوی می‌کند.
به گفته "مولود چاووش‌اوغلو" وزیر امور خارجه ترکیه، جمهوری آذربایجان هنوز برای کمک به آنکارا مراجعه نکرده است، با این حال، به گفته وی، چیزی طبیعی تر از حمایت ترکیه از آذربایجان وجود ندارد، برای اینکه آنها یک ملت هستند
 
 
Share/Save/Bookmark