کد مطلب : 20188
پارلمان ارمنستان طبق قانون منحل شد
پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۶
پارلمان ارمنستان روز پنجشنبه برای دومین بار در یک هفته اخیر به «نیکول پاشینیان» کفیل مقام نخست وزیری این کشور برای کسب این جایگاه رای اعتماد نداد تا براساس قانون این کشور اعتبار خود را از دست داده باشد
پارلمان ارمنستان طبق قانون منحل شد
به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی راشاتودی، «آرا بابلویان» رئیس پارلمان ارمنستان درباره نتایج رای گیری امروز گفت: 13 نفر از نمایندگان رای ممتنع داده و هیچ یک از نمایندگان رای مخالف یا موافق به پاشینیان ندادند.
گفتنی است، پارلمان ارمنستان سوم آبان نیز در نشست ویژه خود نامزدی «نیکول پاشینیان» کفیل مقام نخست وزیری برای انتخاب به این مقام را رد کرد.
فراکسیون های حزب حاکم جمهوریخواه ارمنستان، ساروکیان و داشناکسوتیون در رای گیری اخیر پارلمان شرکت نکردند ضمن اینکه فراکسیون یلک هم که پاشینیان را معرفی کرده بود از شرکت در رای گیری خودداری کرد تا زمینه برای انحلال پارلمان فراهم شود.
نیکول پاشینیان دو هفته پیش از مقام خود استعفا کرد تا از این طریق زمینه طرح انحلال پارلمان ارمنستان را استارت بزند و پس از انحلال پارلمان بتواند انتخابات جدید برگزار و نمایندگان جدیدی وارد مجلس شوند.
پاشینیان پیشتر گفته بود که ترکیب فعلی پارلمان ارمنستان بازتاب حقیقت سیاسی این کشور نیست و وابستگان حزب سرژ سرکیسیان نخست وزیر سابق همچنان بیشتر کرسی ها را در اختیار دارند.
براساس قانون اساسی ارمنستان، پارلمان این کشور در شرایطی که پس از استعفای نخست وزیر نتواند در دو دور، نخست وزیر جدید انتخاب کند، منحل می شود.
پارلمان ارمنستان چند ماه پیش برای جلوگیری از نخست وزیری پاشینیان تلاش فراوانی کرد اما بار دوم برای جلوگیری از انحلال مجبور شد به او رای اعتماد بدهد.
پاشینیان که با شعار مبارزه با فساد و حمایت مردم معترض در خیابان های این کشور به قدرت رسیده است، پس از نخست وزیری شمار زیادی از اعضای کابینه دولت، استانداران و مقام های ارشد دولتی را با هدف مبارزه با فساد مالی در سطوح مختلف حکومتی برکنار یا به دادگاه معرفی کرده است.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵