کد مطلب : 21268
نخستین بار یک زن در ازبکستان رئیس مجلس سنا می‌شود
دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۲
نخستین بار یک زن در ازبکستان رئیس مجلس سنا می‌شود
برای نخستین بار، خانم تنزیله ناربایوا، که پیش از این معاون نخست‌وزیر ازبکستان بود، به عنوان یک زن، به ریاست مجلس سنای این کشور انتخاب شد.
 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آسیاپلاس، خانم تنزیله ناربایوا، که پیش از این معاون نخست‌وزیر ازبکستان بود، در بیستمین جلسه پارلمان این کشور که 20 ژوئن در تاشکند برگزار شد، به عنوان رئیس مجلس سنای این کشور که «مجلس علیا» خوانده می‌شود، منصوب گردید.
او جایگزین نعمت‌الله یولداشف در این جایگاه شد. یولداشف چندی پیش پس از برکناری مرادف، به عنوان دادستان کل این کشور منصوب شده بود.
علاوه بر این، خانم المیرا باستیخانوا نیز به عنوان رئیس کمیته زنان پارلمان منصوب شد که پیش از این بر عهده خانم ناربایوا بود.
مجلس علیای ازبکستان 100 عضو دارد که 84 نفر از آنها از میان مناطق (استان‌ها)، جمهوری‌های خودمختار قره قالپاقستان و نیز پایتخت این کشور، تاشکند انتخاب می‌شوند؛ و 16 نماینده دیگر نیز توسط رئیس‌جمهوری این کشور منصوب می‌شوند.
سناتورهای عضو این پارلمان نیز به صورت غیرمستقیم، از طریق آرای الکترال، توسط اعضای منتخب شوراهای محلی، در 14 منطقه این کشور از جمله 12 استان انتخاب شده، بعلاوه تاشکند و جمهوری خودمختار قره قالپاقستان نیز هر کدام 6 کرسی را در این مجلس بر عهده دارند. نمایندگان مجلس علیای ازبکستان هر 5 سال یک بار انتخاب می‌شوند.
 
 
Share/Save/Bookmark