کد مطلب : 23608
بعد از بلاروس؛
گرجستان نیز صحنه اعتراضات پسا انتخاباتی شد
يکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۶
گرجستان نیز صحنه اعتراضات پسا انتخاباتی شد
هزاران شهروند حامی احزاب اپوزیسیون در گرجستان، در اعتراض به نتایج انتخابات پارلمانی این کشور به خیابان‌های پایتخت آمدند.
به گزارش خبرگزاری مهر، کشورهای استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی بار دیگر صحنه ناآرامی شده اند؛ از یک سو در بلاروس شاهد تداوم اعتراضات پسا انتخاباتی هستیم و از سوی دیگر در ارمنستان و جمهوری آذربایجان با وجود توافق صلح از هفته گذشته هنوز اوضاع به طور کامل آرام نشده است.
در همین رابطه از هفته گذشته نیز گرجستان صحنه اعتراضات پسا انتخاباتی شده است. این کشورها در دهه گذشته نیز صحنه اعتراضاتی بودند که به انقلاب‌های رنگی منجر شد.
رویترز در این رابطه در گزارشی می‌نویسد: هزاران شهروند حامی احزاب اپوزیسیون در گرجستان در اعتراض به نتایج انتخابات پارلمانی دو هفته پیش این کشور به خیابان‌های پایتخت آمدند.
کمیسیون انتخابات گرجستان می‌گوید حزب حاکم «رؤیای گرجستان» با کسب بیش از ۴۸ درصد آرا برنده انتخابات پارلمانی این کشور شده، اما برخی احزاب مخالف و همچنین مردم معترض با «ناعادلانه» خواندن انتخابات اخیر، خواستار رأی‌گیری دوباره هستند.
معترضان مقابل ساختمان پارلمان کشور در تفلیس جمع شده و خواستار برگزاری دوباره انتخابات شدند.
در این اعتراضات، نمایندگان احزاب مخالف از جمله «جنبش متحد ملی»، «گرجستان اروپایی» و شش حزب دیگر حضور داشته و با تقلبی خواندن انتخابات گفته‌اند ترکیب فعلی پارلمان را قبول ندارند و آن را بایکوت خواهند کرد.
قرار است دور دوم انتخابات پارلمانی نیز شنبه هفته آینده برگزار شود، اما رویترز می‌نویسد انتظار می‌رود حزب حاکم باز هم اکثریت کرسی‌های پارلمان را حفظ کند.
پارلمان گرجستان دارای ۱۵۰ کرسی است که ۱۲۰ کرسی از آن به طور متناسب به احزاب پیروز در انتخابات تعلق می‌گیرد. سرنوشت ۳۰ کرسی دیگر که به نامزدهای مستقل اختصاص دارد که در دور دوم انتخابات مشخص خواهد شد
 
 
Share/Save/Bookmark