کد مطلب : 20502
قیمت بنزین و گاز مایع در تاجیکستان 10 درصد ارزان شد
چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۸
قیمت بنزین و گاز مایع در تاجیکستان 10 درصد ارزان شد
خدمات ضد انحصاری تاجیکستان از کاهش 10 درصدی قیمت بنزین، گازوییل و گاز مایع در مراکز سوخت‌گیری این کشور خبر داد.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اخبار آسیای مرکزی، مقامات این خدمات گفته اند که پس از بررسی قیمت این سه نوع سوخت در بورس‌های بین المللی و مذاکره با شرکت‌های سوخت رسان در تاجیکستان موفق به کاهش 10 درصدی قیمت بنزین، گازوییل و گاز مایع شده اند.
اگر چند روز قبل در مراکز سوخت گیری شهر دوشنبه یک لیتر بنزین نوع 95 به قیمت 8 سامانی و 20 درم و نوع 92 به قیمت 7 سامانی و 90 درم فروخته می شد اکنون 7 سامانی و 80 درم تا 7 سامانی و 50 درم عرضه می شود.
به دلیل این که در تاجیکستان بنزین و گازوییل همواره قیمت یکسان داشته اند اکنون قیمت هر یک لیتر گازوییل نیز به همین اندازه کاهش یافته است.
همچنین یک لیتر گاز مایع که قبلا 4 سامانی و 40 درم به فروش می رسید اکنون 4 سامانی تعیین شده است.
در تاجیکستان در سال 2018 قیمت گاز مایع سه بار افزایش یافت که موجب اعتراض شدید رانندگان گردید زیرا در این کشور اکنون بیش از 65 درصد وسایل نقلیه عمومی از گاز مایع واررداتی به عنوان سوخت اصلی استفاده می کنند.
همچنین قیمت یک لیتر بنزین و گازوییل از 8 سامانی فراتر رفت که موجب افزایش قیمت سایر محصولات در بازار شد.
با این حال کاهش 10 درصدی قیمت بنزین، گازوییل و گاز مایع به نرخ کرایه راه در تاجیکستان تاثیر نکرده است و رانندگان وسایل نقلیه از جمله تاکسی‌ها معتقدند که در صورت ادامه این روند زمینه تجدید نظر در این مورد فراهم خواهد شد.
مسعود صابراف اقتصاددان تاجیک می گوید بار نخست است که خدمات ضد انحصاری تاجیکستان قیمت سوخت را در کشور کاهش می دهد زیرا تعیین قیمت در بازار سوخت تاجیکستان در انحصار شرکت روسی گازپروم می باشد و این شرکت سال‌های قبل همواره انواع سوخت را با قیمت بالا عرضه می کرد.
 
 
Share/Save/Bookmark