کد مطلب : 23932
آینده روابط آنکارا-تل آویو از نگاه سردبیر نشریه صهیونیستی
شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۴
آینده روابط آنکارا-تل آویو از نگاه سردبیر نشریه صهیونیستی
سردبیر نشریه صهیونیستی شالوم با اشاره به عملگرا بودن نخست وزیر رژیم صهیونیستی و رئیس جمهور ترکیه گفت: این عملگرایی در بهبود روابط دو طرف تاثیر گذار خواهد بود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ایوو مولیناس سردبیر نشریه شالوم در گفتگو با اسپوتنیک در خصوص روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی گفت: پس از تنش‌های بوجود ‌آمده بین ترکیه و اسرائیل، از 15 می 2018 در سفارتخانه های دو طرف کاردارها مشغول به فعالیت هستند. پس از آن در 25 دسامبر سال گذشته رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که قلبمان می خواهد که با آنها(رژیم صهیونیستی) روابطمان را به یک نقطه بهتر برسانیم و از آن زمان به بعد گامهایی در خصوص بهبودی روابط برداشته شده است.
حمله نیروی های نظامی صهیونیستی در آب‌های آزاد دریای مدیترانه به یک کاروان دریایی حامل فعالان ترکیه ای در سال 2010 که از بندر آنتالیا در ترکیه، برای شکستن محاصره نوار غزه توسط این رژیم، راهی غزه شده بودند، منجر به شهادت 9 فعال ترکیه ای شد. این اقدام رژیم صهیونیستی خشم دولت ترکیه را برانگیخت و روابط دو طرف به شدت آسیب دید.
وی انتخاب سفیر اسبق رژیم صهیونیستی در بلغارستان به عنوان سفیر جدید در ترکیه را که پیش از این یکسال و نیم به صورت کاردار اداره می شده، یک اقدام مثبت ارزیابی کرد و گفت: در پی آن، پس از 10 سال یک هواپیمای مسافربری از اسرائیل در فرودگاه استانبول به زمین نشست که این رویداد مصوبه همه مقامات مسئول در اسرائیل و ترکیه را گرفته بود.
اول اسفند ماه نشریه «یدیوت آهارونوت» خصوص گزارش داد که هواپیمای یادشده وابسته به شرکت «یسرائیر» بوده که پس از اخذ موافقت کامل مقامات ترکیه و همچنین مقامات تل آویو در استانبول فرود آمد. طبق این گزارش، پیشتر سرویس‌های امنیتی به هواپیماهای صهیونیستی اجازه سفر به ترکیه را نمی‌دادند زیرا آنکارا حضور نمایندگان امنیتی اسرائیل در هواپیماها یا حتی در دفاتر فرودگاه را نمی‌پذیرفت.
سردبیر نشریه شالوم با بیان اینکه این اتفاقات کوچک است اما شاخص‌های مهمی برای بهبودی روابط بین دو طرف قلمداد می شود، اظهار داشت: ترکیه در منطقه منزوی شده و گمان می کنم برای اصلاح این انزوا، گام‌های جدیدی را بردارد.
شالوم با اشاره به روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا و تاثیراتی که این رویداد بر ترکیه خواهد داشت، گفت: اردوغان و نتانیاهو افرادی عملگرا هستند و بر همین اساس امیدوارم که این روابط بین ترکیه و اسرائیل مجدداً بهبود یابد.
پیشتر روزنامه یدیعوت آحارانوت گزارش داده بود که تل‌آویو برای بازگشت روابط با ترکیه شروط زیادی گذاشته، اما بارزترین این شروط تعهد آنکارا به بستن دفتر حماس در استانبول و متوقف کردن فعالیت اسرای آزاد شده مرتبط با گردان‌های «القسام» شاخه نظامی حماس بوده است.
در ادامه این گزارش آمده است که رژیم صهیونیستی ترکیه را متهم کرده‌ است که این کشور، گروه‌های «تروریستی» و سری وابسته به حماس را در استانبول میزبانی می‌کند، گروه‌هایی که علیه تل‌آویو حملات مختلف از جمله حمله سایبری به انجام می‌دهند.
 
 
Share/Save/Bookmark