کد مطلب : 22636
گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور تاجیکستان و قزاقستان
شنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۲
گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور تاجیکستان و قزاقستان
روسای جمهور تاجیکستان و قزاقستان در یک تماس تلفنی ضمن بررسی آخرین وضعیت منطقه بر افزایش همکاریهای دوجانبه تاکید کردند.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان و «قاسم ژامرت تاکایف» رئیس جمهور قزاقستان در تماس تلفنی با یکدیگر صحبت کردند.
در جریان این گفت‌وگو سران دو کشور جنبه های مهم همکاری تاجیکستان و قزاقستان و همگرایی منطقه ای را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
طرفین به رشد پایدار مناسبات مشارکت استراتژیک تاجیکستان و قزاقستان و اهمیت تلاش‌های بیشتر مشترک برای حفظ این روند اشاره کردند.
رحمان در ادامه قزاقستان را شریک مهم تجاری و اقتصادی تاجیکستان عنوان کرد و گفت: از گذشته تاکنون دو کشور روابط دوستانه داشته و از یکدیگر در زمینه های مختلف حمایت کرده اند.
وی ادامه داد: در این راستا از دولت قزاقستان برای کمک بشردوستانه به تاجیکستان در همه شرایط تشکر می‌کنم.
رحمان آمادگی این کشور برای عرضه میوه و سبزیجات به بازار قزاقستان در حجم مورد نیاز را ابراز داشت.
دو طرف در بخش دیگری در مورد شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان و وضعیتی که امروز در پس زمینه کووید-19 در قلمرو تاجیکستان و قزاقستان بوجود آمده است، صحبت کردند.
رحمان در این راستا ضمن اشاره به واکنش به موقع طرف قزاقی در برابر شیوع این ویروس خطرناک از اقدامات قاطع دولت و ریاست قزاقستان در این زمینه قدردانی کرد.
سران تاجیکستان و قزاقستان همچنین از رکود اقتصاد جهانی در حال حاضر ابراز نگرانی کردند.
در این راستا، طرفین به اهمیت تقویت بیشتر همکاری های منطقه ای و هماهنگی تلاش های مشترک در زمینه مقابله با پیامد های بیماری همه گیر کووید-19 تاکید کردند
 
 
Share/Save/Bookmark