کد مطلب : 18316
قرارداد خرید 9 فروند هواپیما بین شرکت های قزاقستان و بوئینگ امضا شد
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۱
به گزارش ایرنا در جریان سفر رسمی نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان به آمریکا، قرارداد خرید 9 فروند هواپیما بین شرکت های قزاقستان و بوئینگ به ارزش 1.3 میلیارد دلار امضا شد
 
به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری «کازینفورم » قزاقستان به نقل از واحد مطبوعاتی ریاست جمهوری این کشور ،در سفر نظربایف به امریکا که از دیروز شروع شده و به مدت سه روز ادامه دارد ، علاوه بر قرارداد خرید هواپیما ،قرارداد خرید 300 لوکوموتیو و خدمات ریلی نیز بین شرکت های قزاقستان و امریکا امضا شد.
مجموع قرارداد های امضا شده بین شرکت های قزاقستان و امریکا 2.5 میلیارد دلار است .
بر اساس قرارداد های امضا شده، شرکت هواپیمایی SCAT Airlines قزاقستان شش فروند هواپیمای مدل Boeing-737 MAX 8 دریافت خواهد کرد .
اولین هواپیمای Boeing-737 MAX 8 در ماه مارس سال 2018 میلادی به این شرکت قزاقستانی تحویل می شود .
همچنین شرکت هوا پیمایی « ایر آستانه »تا سال 2021 میلادی سه فروند هواپیمای Boeing 787 Dreamliner را از این شرکت آمریکایی دریافت خواهد کرد .
دونالد ترامپ و نورسلطان نظربایف ، از امضای این قرارداد که موجب ایجاد 7.1 هزار اشتغال جدید در آمریکا می شود ، استقبال کردند .
در جریان سفر نظربایف ، همچنین دو قرارداد به بهای 900 میلیون دلار نیز میان شرکت ' General Electric ' و شرکت راه آهن قزاقستان امضا شد و بر اساس آن این شرکت آمریکایی 300 لوکوموتیو را از سال 2019 میلادی به قزاقستان تحویل می دهد .
شرکت ' General Electric ' همچنین قرارداد 18 ساله در باره ارایه خدمات به 175 لوکوموتیو این شرکت که در اختیار شرکت راه آهن قزاقستان قرار می گیرد را امضا کرد .
قزاقستان و آمریکا در قالب سازمان جهانی تجارت همکاری می کنند و حجم گردش تجاری دو کشور در سال 2016 میلادی به یک میلیارد و 900 میلیون دلار رسیده است .
در جریان این سفر رییس جمهوری قزاقستان به آمریکا دو کشور در خصوص تاسیس گروه کاری منطقه ای برای توسعه بازرگانی و نوآوری به توافق رسیدند .
نورسلطا نظربایف رییس جمهوری قزاقستان روز سه شنبه برای دیدار سه روزه راهی آمریکا شد و در این سفر با دونالد ترامپ همتای آمریکایی دیدار کرد .
با توجه به این که قزاقستان در ماه ژانویه به مدت یک ماه ریاست دوره ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد را بر عهده دارد ، حضور و سخنرانی در این شورا از جمله برنامه سفر رییس جمهوری قزاقستان به آمریکا اعلام شده است
 
 
Share/Save/Bookmark