کد مطلب : 21493
دیدار وزرای خارجه ترکیه و روسیه درباره سوریه در بانکوک
چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۱
دیدار وزرای خارجه ترکیه و روسیه درباره سوریه در بانکوک
وزیر خارجه ترکیه با همتای روس خود در بانکوک دیدار و با وی درباره پرونده سوریه گفت‌وگو کرد.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الأوسط، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه با سرگئی لاوروف، همتای روس خود در حاشیه پنجاه و دومین نشست اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) در بانکوک، پایتخت تایلند دیدار و رایزنی کرد.
طبق این گزارش، دو طرف در این دیدار درباره تحولات پرونده سوریه و اوضاع متشنج ادلب رایزنی کردند.
در همین راستا، چاووش‌اوغلو پس از دیدار با همتای روس خود اظهار کرد: دور سیزدهم گفت‌وگوهای آستانه که یکم و دوم اوت (۱۰ و ۱۱ مرداد) در نور سلطان، پایتخت قزاقستان برگزار می‌شود به مسائل مهمی خواهد پرداخت.
وی افزود: باید خونسردی خود را حفظ کرده و توجه بیشتری به روند سیاسی سوریه داشته باشیم. همچنین درباره تشکیل کمیته قانون اساسی این کشور مذاکره خواهیم کرد و با هم برای اعلام تشکیل این کمیته تلاش می‌کنیم.
چند منبع دیپلماتیک نیز اعلام کردند که اوضاع ادلب سوریه محور اصلی گفت‌وگوی چاووش‌اوغلو و لاوروف بود.
در همین راستا، وزارت خارجه روسیه نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دو طرف در این دیدار جزئیات اقدامات اقدامات برای هماهنگی درباره اوضاع سوریه، مقابله با تروریسم و تشدید روند حل و فصل سیاسی بحران این کشور طبق قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت و تصمیمات گفت‌وگوی ملی سوریه را بررسی کردند.
در این بیانیه آمده است که وزرای خارجه روسیه و ترکیه نسبت به آغاز زودهنگام فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه ابراز امیدواری کردند.
طبق اعلام وزارت خارجه روسیه، چاووش اوغلو و لاوروف همچنین بر تمایل متقابل خود برای افزایش تلاش‌ها به منظور گسترش روابط میان آنکارا و مسکو تأکید کردند.
دو طرف در ادامه درباره چشم اندازهای همکاری دوجانبه در زمینه‌های تجاری، اقتصادی، فرهنگی و انسانی و همچنین همکاری کنونی میان وزرای خارجه دو کشور رایزنی کردند.
 
 
Share/Save/Bookmark