کد مطلب : 18514
گرامیداشت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ازبکستان
يکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۶
مراسم گرامیداشت سی ‌و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور سفرای کشورهای خارجی، نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی و مقامات ارشد ازبکستان در «تاشکند» برگزار شد
گرامیداشت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ازبکستان
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، مراسم سی‌ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور «آچیلبای رمت‌اف» معاون اول نخست وزیر ازبکستان، سفرای خارجی، نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی مقیم «تاشکند»، اساتید دانشگاه و پژوهشگران تاریخ و ادبیات ایران‌زمین در «اینترنشنال هتل تاشکند» برگزار شد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان در سخنان کوتاهی ضمن قدردانی از حضور میهمانان گفت: مفتخرم که سی‌ونهمین سالگرد انقلاب اسلامی در ایران را بار دیگر در این گردهمایی گرامی می‌داریم. از این که دعوت اینجانب را برای حضور در این میهمانی پذیرفتید بسیار سپاسگزارم. احترام به ایران، مردم آن و ایده های آن ها که در سال 1357 در سرتاسر ایران متجلی شد باعث قدردانی فراوان است.
«بهمن آقارضی» افزود: خوشبختانه روابط دو کشور بزرگ ایران و ازبکستان که ریشه در تاریخ، فرهنگ و مشاهیر مشترک دارد در یک سال گذشته گسترش  زیادی پیدا کرده است.
این دیپلمات ارشد کشورمان اظهار داشت: به گونه‌ای که مبادلات تجاری دو کشور با 10 درصد رشد به 420 میلیون دلار رسیده است. اما مهمتر از این، توافقات مورد پیش بینی بین طرفین برای استفاده وسیع تر از امکانات و ظرفیت های اقتصادی و علمی دو کشور می‌باشد.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر، جمهوری اسلامی هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا خوانده می شود و دستاوردهای قابل توجهی در حوزه های علمی، صنعتی، کشاورزی و فناوری را محقق ساخته است و میزان مبادلات ترانزیتی  بین ایران و ازبکستان از طریق زمینی، ریلی و هوایی افزایش یافته است.
 آقارضی افزود: همکاری در حوزه های جدید از جمله انرژی، فناوری، علم و دانشگاه رو به جلو است و در همین راستا، در آینده نزدیک کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور برگزار خواهد شد. با برنامه ریزی های انجام شده در این چارچوب، شاهد افزایش مبادلات، همکاری های دو جانبه و استفاده از ظرفیت های چشمگیر بین دو کشور خواهیم بود. 
سفیر ایران در ازبکستان یادآور شد: همچنین در حال حاضر، مذاکرات منطقه ای نزدیکتری بین دو کشور در جریان است. افغانستان یک چالش عمده در منطقه و در جنوب آسیا است و دو کشور اراده ای برای تمرکز بیشتر در خصوص آن دارند. صلح و ثبات در افغانستان اهمیت کلیدی در جنوب آسیا دارد و در صورت برقراری این مهم گسترش تهدیدات به سمت آسیای مرکزی وجود نخواهد داشت. این موضوع تنها در سایه همکاری گروه های داخلی افغانستان و حمایت های منطقه ای و همسایگان میسر خواهد بود.
آقارضی گفت: بدون تردید، تغییرات و اصلاحات درخور توجهی را که رئیس جمهور «میرضیایف» طی یک سال اخیر در ازبکستان در ارتباط با همسایگان این کشور در پیش گرفته درخور مساعدت و پشتیبانی است.
وی همچنین تصریح کرد: در واقع، رویکرد جدید، بر نقش کلیدی ازبکستان در قلب آسیای  مرکزی و منطقه اوراسیا تاکید دارد. احیاء جایگاه تاریخی، فرهنگی و ملی ازبکستان می تواند به شکوفایی اقتصادی و فرهنگی این کشور و دیگر کشورهای منطقه منجر گردد.
آقارضی در پایان اظهار داشت: پیشاپیش فرا رسیدن نوروز را تبریک می گویم و برای همگی شما، سلامتی و کامیابی از درگاه احدیت مسئلت دارم.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵