کد مطلب : 20854
آمریکا به ترکیه هشدار داد: خرید اس-۴۰۰ روسی تبعات سنگینی دارد
شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۶
آمریکا به ترکیه هشدار داد: خرید اس-۴۰۰ روسی تبعات سنگینی دارد
سخنگوی پنتاگون تهدید کرد چنانچه ترکیه به خرید اس-۴۰۰ روسی اصرار بورزد؛ از قراردادهای خرید اف-۳۵ و حتی پاتریوت آمریکایی محروم خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیفنس نیوز، «چارلی سامرز» سخنگوی پنتاگون به ترکیه هشدار داد که اصرار برای خرید اس -۴۰۰ روسی تبعات سنگینی برای روابط نظامی واشنگتن-آنکارا در پی داشته و به قیمت لغو قراردادهای خرید اف -۳۵ و پاتریوت تمام خواهد شد.
اظهارات سامرز بعد از آن ایراد شد که «کورتیس اسکاپاروتی» فرمانده مقر اروپایی آمریکا از کنگره این کشور خواست در صورت خرید اس -۴۰۰ روسی از سوی ترکیه، این کشور را از قرارداد خرید اف -۳۵ آمریکایی محروم کند.
این درحالی است که پنجشنبه گذشته، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد قرارداد تحویل اس -۴۰۰ روسی نهایی شده و حتی در آینده احتمال خرید اس -۵۰۰ نیز وجود دارد.
از سوی دیگر، فواد اوکتای معاون رئیس جمهوری ترکیه نیز دیروز جمعه تاکید کرد: اینکه سامانه اس -۴۰۰ را خریداری کردیم به این معنی نیست که سامانه موشکی پاتریوت را نمی‌خریم.
معاون رئیس جمهوری ترکیه تأکید کرد: ما به این سامانه‌ها نیاز داریم و اگر شرایط ما پذیرفته شود بر سر میز مذاکره خواهیم نشست.
وی در پاسخ به سوالی درباره زمان تحویل سامانه موشکی اس -۴۰۰ گفت: قصد داریم نخستین فرآیند تحویل اس -۴۰۰ را در ماه جولای سال جاری میلادی انجام دهیم
 
 
Share/Save/Bookmark