کد مطلب : 22889
مسکو برای مذاکره با واشنگتن درباره سوریه اعلام آمادگی کرد
چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۵
مسکو برای مذاکره با واشنگتن درباره سوریه اعلام آمادگی کرد
معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد، مسکو آماده انجام مذاکره با واشنگتن حول محور سوریه است.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه در اظهاراتی گفت: سازکارهای مذاکره با آمریکا را در صورت ابراز تمایل واشنگتن و خواستش در این زمینه گسترش خواهیم داد. ما به نوبه خود آماده مذاکره هستیم.
به گفته ریابکوف، روسیه با آمریکا از طریق کانال‌های نظامی وارد مذاکره عمیقی شده و سازوکار "منع برخورد" در سوریه در حال اجراست، این آزمایش مثبتی است که برای امکان اجرای آن در موارد دیگر رویش حساب باز می‌کنیم.
این دیپلمات روس تاکید کرد: به بهبود توافقنامه دوجانبه با آمریکا به خصوص در زمینه منع اقدامات نظامی خطرناک و تفاهم حول منع وقوع حوادث نظامی خطرناک با تکیه بر تجربه سوریه توجه داریم.
ریابکوف خاطرنشان کرد: اما پیش روی ما در نهایت مسائل بسیار پیچیده‌تری برای ایجاد یک چارچوب رسمی برای همکاری‌مان با آمریکا حول محور سوریه وجود دارد، با آنچه در توان داریم تلاش خواهیم کرد تا آمریکا درک صحیحی از ماهیت و دلایل گام‌های ما به دست آورد.
پیش از این ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرده بود، مسکو با آمریکا درباره سوریه مذاکره می‌کند و هماهنگی خوبی برای انجام تدابیر مقابله با تروریسم وجود دارد و همچنان این هماهنگی در برخی مناطق پابرجاست.
ریابکوف در عین حال اظهار کرد، وضعیت کلی روابط بین روسیه و آمریکا امیدوارکننده نیست.
او در جریان ویدیو کنفرانسی که از سوی شورای روابط خارجه در نیویورک ترتیب داده شده بود، تاکید کرد: مسیرهای معمول و همیشگی برای خارج کردن روابط دوجانبه از بحران‌شان کارساز نیستند، ما در این زمینه شاهد پیشرفت بسیار اندکی بودیم و در حال حاضر هیچ برنامه مثبتی را در اختیار نداریم.
این مقام وزارت خارجه روسیه اضافه کرد، با تاسف شدید آنها در آمریکا یا دست‌کم تصمیم‌گیرندگان‌شان به روسیه به عنوان ریشه مشکلات و عامل خطرناک در صحنه بین‌الملل می‌نگرند.
وی خاطرنشان کرد، روسیه به نوبه خود معتقد است آمریکا با رویکردهایش مشکلاتی را در فضای بین‌الملل ایجاد می‌کند.
ریابکوف ادامه داد: هیچ شاخصی برای تغییر ریشه‌ای این وضعیت بعد از دوره‌های عدیده‌ای از بهبودی و تنشی که در روابط دو کشور رخ داده، وجود ندارد، ما احساس ناامیدی متقابلی می‌کنیم، ما افکار و ایده‌هایی درباره راه‌های خروج از این وضعیت نداریم شاید این بزرگترین چالشی است که تعامل با آن در آینده می‌طلبد تا حد زیادی حرفه‌ای و با تمرکز عمل شود.
این مسؤول روس درباره اصرار دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بر لزوم گسترش دایره طرف‌های معاهده کاهش سلاح‌های استراتژیک (استارت-۳) به واسطه مشارکت دادن چین و کشورهای دیگر نسبت به تحقق این موضوع ابراز تردید کرد. 
به گفته ریابکوف، رعایت منافع امنیتی روسیه شرط گزیرناپذیر برای امضای هرگونه توافقنامه‌ در آینده بین مسکو و واشنگتن حول ثبات استراتژیک است.
بنا به اظهارات این دیپلمات روس، کشورش در قبال هیچ امکانی برای آزمودن سطح آمادگی‌اش در خصوص دفاع از منافع استراتژیک خود در منطقه قطب شمال کوتاه نخواهد آمد.
معاون وزیر خارجه روسیه همچنین تاکید کرد، در ماه ژوئن جاری در وین با مارشال بیلینگسلی، مذاکره کننده آمریکا ملاقات خواهد کرد.
به تصور دیپلمات روس، این خبری خوشحال‌کننده‌ای در این چارچوب "بسیار مبهم" است.
به گفته ریابکوف، توپ اکنون در زمین آمریکاست و روسیه باید خوب به آنچه این دولت می‌خواهد، گوش کند، ببیند آیا می‌توان اقدام مثبتی انجام داد یا نه؟ نباید تنها معاهدات و توافقنامه‌های امضا شده در خصوص کاهش سلاح‌ها را یکی پس از دیگری زیر پا گذاشت.  
ریابکوف همچنین اظهار کرد: مسکو از واشنگتن می‌خواهد از میزان اظهارات حول ادعای "مداخله" روسیه در روند انتخاباتی آمریکا بکاهد. ما همواره این اتهامات را که "مداخله" خوانده می‌شود، رد می‌کنیم
 
 
Share/Save/Bookmark