کد مطلب : 21619
تاکید آمریکا و کشورهای آسیای مرکزی بر همکاری اقتصادی و امنیتی
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۷
تاکید آمریکا و کشورهای آسیای مرکزی بر همکاری اقتصادی و امنیتی
آمریکا و کشورهای آسیای مرکزی بر همکاری اقتصادی و امنیتی تاکید کردند.
وزیران خارجه پنج کشور آسیای مرکزی در نشستی با معاون وزیر خارجه آمریکا بر همکاری های اقتصادی و امنیتی مشترک تاکید کردند.
به گزارش رادو برون مرزی صدای خراسان ،دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: آمریکا، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در شهر نورسلطان پایتخت قزاقستان گرد هم آمدند و بیانیه مشترکی صادر کردند که در آن آمده است: دولت های پنج کشور آسیای مرکزی و آمریکا امروز در قالب C۵+۱ درباره موضوعات سیاسی، اقتصادی و امنیتی که مورد نگرانی مشترک است، تبادل نظر کردند.
در این بیانیه افزوده شده است: از آمریکا دیوید هیل قائم مقام وزیر خارجه در امور سیاسی، از قزاقستان بیبوت اتامقول اف وزیر خارجه، از قزقیزستان چنگیز آیدر بیکوف وزیر خارجه، از تاجیکستان سراج الدین مهرالدین وزیر خارجه، از ترکمنستان  رشید مرادوف وزیر خارجه و از ازبکستان هم عبدالعزیز کامل اف وزیر خارجه دیدگاه های خود را درباره تلاش ها برای تقویت حمایت از انتقالات اقتصادی و همکاری های منطقه ای ابراز کردند.
وزارت خارجه آمریکا ادامه داده است: آنها همچنین چالش های امنیتی منطقه ای را مورد توجه قرار دادند و درباره ارتقای صلح و رفاه در آسیای مرکزی و افغانستان گفت و گو کردند.
بنا بر این اطلاعیه، حاضران در این نشست حمایت خود را برای چارچوب تعاملی C۵+۱  به عنوان نشست با ارزش برای بحث و توجه به چالش های مشترک و هچنین برای تقویت حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی آسیای مرکزی تایید کردند.
اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا اظهار کرده است: این گروه برنامه نشست آتی وزیران خارجه پنج کشور آسیایی به اضافه آمریکا را مورد بازبینی قرار دادند و بر مشارکت در کارگروه های محیط زیست، اتصالات اقتصادی و امنیت تاکید کردند.  
 
 
Share/Save/Bookmark