کد مطلب : 4229
توضیحات دولت ترکیه درباره سخنان جنجالی اردوغان
يکشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۰۱:۰۶

وزیر امور خارجه ترکیه و سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، شب گذشته در یک تماس تلفنی درباره آخرین تحولات دوجانبه گفتگو کردند.
احمد داوود اوغلو در این گفتگو روابط ترکیه و ایران را روابط راهبردی، برادرانه و دوستانه خواند و با تأکید بر آمادگی ترکیه برای برگزاری دور جدید گفتگو میان ایران و ۱+۵، پیشنهاد ایران برای برگزاری مذاکرات در بغداد را نیز هوشمندانه خواند.

به دنبال این گفتگو امروز جمعه، سفیر ترکیه با معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ملاقات کرد و توضیحاتی درباره مطالب منتشر شده توسط برخی رسانه های غربی پیرامون اظهارات اخیر مقام های ترکیه ارائه کرد.

سفیر ترکیه گفت رئیس جمهور و نخست وزیر ترکیه برای جمهوری اسلامی ایران، مقام معظم رهبری و رئیس جمهور ایران احترام خاصی قائل هستند و از سیاست های حکیمانه جمهوری اسلامی ایران حمایت می کنند.

سفیر ترکیه همچنین اظهار داشت ترکیه از مواضع هسته ای جمهوری اسلامی ایران پشتیبانی می کند و از این رو علی رغم فشارهای آمریکا به قطعنامه شورای امنیت علیه ایران رأی منفی داد.

وی با اشاره به اظهارات رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه پس از بازگشت از سفر اخیر وی به ایران در تجلیل از مواضع مقام معظم رهبری گفت آقای اردوغان برای مقام معظم رهبری جایگاه ویژه ای قائل هستند.

Share/Save/Bookmark