کد مطلب : 23111
ترکیه دنبال احداث پایگاه نظامی در عمان
يکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۵
ترکیه دنبال احداث پایگاه نظامی در عمان
یک منبع آگاه از مذاکرات نظامی پیشرفته میان ترکیه و عمان و احتمال احداث پایگاه نظامی دریایی ترکیه در عمان خبر داد.
به گزارش ایسنا، یک منبع آگاه در گفت وگو با "الخلیج الجدید" گفت، مذاکرات میان دو طرف در حال انجام است اما تا این لحظه توافقی حاصل نشده است.
این منبع که خواست نامش فاش نشود، با بیان اینکه هنوز معلوم نیست این توافق همکاری نظامی، احداث پایگاه نظامی دریایی آنکارا در عمان را شامل شود یا خیر، گفت، در هر صورت این یک تحول بسیار بزرگ در نقشه ژئوپلتیکی ‌شبه جزیره عرب است.
در همین راستا، ابراهیم کاراگول، سردبیر روزنامه "ینی شفق" نزدیک به منابع سیاسی ترکیه، این مذاکرات را اقدامی بزرگ خواند و گفت: ما پس از قطر در عمان خواهیم بود.
گفته می شود، اظهارات اخیر کاراگول به تأسیس پایگاه نظامی ترکیه در عمان اشاره دارد پس از آنکه ترکیه در سال ۲۰۱۷ چنین پایگاهی را در قطر تأسیس کرد.
اما راغب صویلو، روزنامه‌نگار ترک به نقل از یکی از مقامات ارشد این کشور تصمیم آنکارا برای تأسیس پایگاه نظامی مشترک در عمان را رد کرد و گفت، مسئولان ترکیه به صورت علنی از حضور نظامی خود صحبت می کنند.
اکار هاکان، کارشناس نظامی ترکیه هم در حساب توئیتری خود نوشت: ترکیه برای امضای معاهده نظامی با عمان در دوره آینده آماده می‌شود.
ترکیه و عمان همکاری نظامی دارند و آخرین مورد این همکاری نیز تحویل دو قایق دریایی ترکیه به عمان در ماه مه و در چارچوب توافقنامه ای بود که دو طرف در سال ۲۰۱۴ امضا کردند. براساس این توافق ترکیه متعهد شده ۱۴ قایق به عمان برای استفاده در گشت های فوری امنیتی تحویل دهد
 
 
Share/Save/Bookmark