کد مطلب : 18883
ديپلمات‌هاي روس و خانواده‌هايشان سفارت روسيه در آمريکا را ترک کردند
يکشنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۶
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاري صدا و سيما ­ديپلمات‌هاي روس که پس از وقوع حمله با گاز اعصاب به سرگئي اسکريپال جاسوس سابق روس در انگليس، توسط آمريکا اخراج شده اند، عصر روز شنبه خروج از سفارت روسيه در واشنگتن را آغاز کردند.
در حدود 50 مرد، زن و کودک ساعت يک بعدازظهر به وقت محلي، به وسيله يک اتوبوس آبي رنگ که به نظر به سمت فرودگاه بين المللي دالاس مي‌رفت، سفارت روسيه را ترک کردند.
آنها درحالي سفارت روسيه را ترک کردند که براي مراسم خداحافظي با آنها موسيقي نواخته مي‌شد و جمعيتي به آن محل آمده بودند.
به گزارش آسوشيتدپرس از واشنگتن، انتظار مي رود دومين اتوبوس حامل ديپلمات‌ها و خانواده‌هاي آنها دو ساعت بعد از اتوبوس اول حرکت کند. ساختمان سفارت روسيه از ساختمان کاخ سفيد، پنتاگون و ديگر ساختمان‌هاي دولتي آمريکا قابل مشاهده است.
طبق گزارش‌ها خانواده‌هاي ديپلمات‌هاي روس با خود کيف و چمدان‌هايي حمل مي کردند.
پيش از اين آناتولي آنتونوف، سفير روسيه در آمريکا روز شنبه به خبرنگاران گفته بود: «تمام ديپلمات‌هايي که از طرف دولت آمريکا، عنصر نامطلوب معرفي شده بودند، به همراه خانواده‌هايشان به روسيه باز مي‌گردند.»
خبرگزاري تاس به نقل از آنتونوف گزارش داده است که در مجموع 171 نفر از آمريکا خارج خواهند شد.
وي افزود، دولت روسيه دو هواپيما براي خروج ديپلمات‌ها مهيا کرده است و يکي از اين هواپيماها براي اضافه شدن 14 خانواده ديگر، توقفي کوتاه در نيويورک خواهد داشت.
آمريکا هفته گذشته در واکنش به حمله شيميايي در انگليس، به کشورهاي ديگري که ديپلمات‌هاي روس را اخراج کرده بودند، پيوست. تاکنون در مجموع 150 ديپلمات روس از آمريکا، اتحاديه اروپا و ناتو و ديگر کشورها اخراج شده اند.
پيش از اين دولت آمريکا اعلام کرده بود، 60 «جاسوس» روس را که در سراسر آمريکا و در دفتر روسيه در سازمان ملل حضور داشتند، اخراج کرده است.
علاوه بر اخراج اين 60 ديپلمات، کنسولگري روسيه در سياتل نيز تعطيل خواهد شد.
مسکو نيز در واکنش به اقدام آمريکا روز پنجشنبه اعلام کرد 60 ديپلمات‌ آمريکايي اخراج خواهند شد و همچنين کنسولگري آمريکا در سن‌پترزبورگ بسته مي شود.
روسيه همچنين روز جمعه، ديپلمات‌هاي بيشتري را از 23 کشور ديگر که اکثرا از اتحاديه اروپا هستند، اخراج کرد.
چهارم مارس در شهر سالزبري انگليس، سرگئي اسکريپال، جاسوس سابق روسيه به همراه دخترش يوليا، هدف حمله شيميايي قرار گرفتند. موضوعي که انگليس، روسيه را مقصر آن ناميد و به دنبال آن کشورهاي ديگر در حمايت از انگليس، ديپلمات‌هاي روسيه را اخراج کردند.
روسيه تمامي اين اتهامات را به شدت رد کرده است.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵