کد مطلب : 23599
پاشینیان: صلح‌بانان روسیه تضمین عدم از سر گیری جنگ در قره باغ هستند
شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۸
نخست وزیر ارمنستان با توضیح علت توافق آتش‌بس، گفت: اکنون حضور نیروهای حافظ صلح روسی در قره باغ تضمینی برای عدم آغاز جنگ مجدد در منطقه و تأمین امنیت ساکنان محلی و امکان رفت و آمد آنها به ارمنستان است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان شب گذشته در مصاحبه با شبکه تلویزیون سراسری این کشور اعلام کرد که نیروهای حافظ صلح روسی مستقر در منطقه قره باغ کوهستانی تضمینی برای آن هستند که جنگ مجددی در منطقه از سر گرفته نشود و  ساکنان محلی می‌توانند با خیال راحت به ارمنستان رفت و آمد کنند.
به گفته وی، تصمیم گرفته شد تا مأموریت حفظ صلح روسیه به منظور اطمینان از بازگشت شرایط زندگی عادی مردم قره باغ آغاز شود و این تضمینی است که با توجه به حضور آنها، جنگ دوباره‌ای شروع و گسترش نخواهد یافت.
پاشینیان در عین حال یادآور شد که در سایه حضور صلح‌بانان روس، ساکنان قره باغ قادر به سفر به ارمنستان و رفت و آمد در امتداد کریدور حمل و نقل منطقه هستند که امنیت آن توسط نیروهای روسی تأمین خواهد شد.
نخست وزیر تأکید کرد که ایروان همچنان به دفاع از حقوق مردم ساکن منطقه قره باغ ادامه خواهد داد و صلحبانان روسی به آنها اجازه می دهند تا در شرایط امنی، زندگی عادی داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه مواضع روسیه در خصوص مناقشه قره باغ، طی چهار سال گذشته تغییری نکرده است و در ماه آوریل سال 2016 هم با میانجیگری فدراسیون روسیه بود که امکان جلوگیری از تشدید درگیری‌ا در قره باغ کوهستانی بوجود آمد، افزود: «البته ما فعلاً قصد نداریم درباره روابط ارمنستان و روسیه صحبت  کنیم که شرایط متفاوتی دارد. ولی بطور کلی ما روابط کاری عادی با مسکو داریم و خواهیم داشت و همین جو در روابط من با ولادیمیر پوتین نیز حاکم است.»
پاشینیان همچنین درباره تصمیم خود برای امضای توافقنامه آتش بس، تأکید کرد: «از دست دادن شهر شوشی در نبرد با آذربایجان، به آن لحظه تعیین کننده‌ای تبدیل شد که پس از آن دیگر ادامه مبارزه برای کشور ما بی معنا بود. پس از سقوط شهر، دو تلاش برای بازگرداندن آن انجام شد که بی نتیجه ماندند. پس از آن مشخص شد که جنگیدن بیشتر فایده ندارد و ما نمی توانستیم به یک نقطه عطف در جنگ دست پیدا کنیم. به همین دلیل، در رایزنی با مقامات نظامی، عاقلانه‌‌ترین راه، توافق درباره برقراری آتش بس و جلوگیری از کشته شدن بیشتر نیروهای نظامی ارمنستان بود.»
در تاریخ 9 نوامبر (19 آبان ماه) "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه، "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان و "الهام علی‌اف" رئیس جمهوری آذربایجان بیانیه مشترکی را درباره توقف درگیری‌های نظامی در منطقه قره باغ از روز سه‌شنبه، 10 نوامبر (20 آبان ماه) امضاء کردند. این توافق نامه استقرار نیروهای حافظ صلح روسی در منطقه قره باغ و تبادل زندانیان بین طرفین درگیری را پیش بینی کرده است. پوتین ابراز امیدواری کرد که این توافق نامه شرایطی را برای توسعه روابط باکو و ایروان ایجاد کرده و پایه و اساسی برای حل و فصل دراز مدت مناقشه قره باغ شود
 
 
Share/Save/Bookmark