کد مطلب : 21429
حضور پروفسور گارنیک آساطوریان ایران­­شناس شاخص ارمنی در مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۸
حضور پروفسور گارنیک آساطوریان ایران­­شناس شاخص ارمنی در مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی
پروفسور گارنیک آساطوریان (Prof. Garnik Asatrian) مدیر محترم انستیتوی شرق‌شناسی دانشگاه اسلونی (روسی ـ ارمنی) ایروان و سردبیر مجله معتبر علمی «ایران و قفقاز» (Iran and the Caucasus) و خانم دکتر ویکتوریا آراکلوا (Victoria Arakelova) ایرانشناس سرشناس ارمنی، در یکشنبه 30 تیرماه 1398 با حضور در مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی دانشگاه تهران با خانم دکتر الهه کولایی رییس «مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی» دانشگاه تهران دیدار کردند. در این دیدار آقای دکتر حمید احمدی «استاد گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران» و آقای سید مهدی حسینی تقی‌آباد مدیرعامل «بنیاد مطالعات قفقاز» نیز حضور داشتند.
در ابتدای این دیدار خانم دکتر کولایی با اشاره به فعالیت‌های «مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی» گفتند: «این مرکز برای گسترش و تعمیق مطالعات حوزه اوراسیای مرکزی از سال 1384 راه‌اندازی شده است و در این مدت حدود نود نشست علمی و سمینار بین المللی را در حوزه تخصصی خویش برگزار کرده است و ضمن انجام طرحهای پژوهشی متعدد، شماری از کتابهای تخصصی و همچنین مجله علمی پژوهشی اوراسیای مرکزی را منتشر ساخته است.
دکتر کولایی از جناب آقای پروفسور آساطوریان و خانم دکتر آراکلوا دعوت کردند که مقالاتی را برای این نشریه معتبر علمی به نگارش درآورند. این دعوت مورد استقبال جناب آقای آساطوریان و خانم دکتر آراکلوا قرار گرفت. دکتر کولایی در ضمن ابراز امیدواری کردند که نشست‌هایی علمی با حضور پرفسور آساطوریان و دکتر آراکلوا در مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی دانشگاه تهران برگزار شود و همکاری‌هایی در این خصوص شکل گیرد که پایداری و ماندگاری داشته باشد. دکتر کولایی ابراز امیدواری کردند که مجالی فراهم شود که پروفسور آساطوریان در قالب کلاسهای درس و یا کارگاههای آموزشی دوره هایی را برای دانشجویان گروه مطالعات منطقه ای دانشگاه تهران برگزار کنند.
دکتر کولایی موضوع تبادل استاد و دانشجو با انستیتو شرقشناسی دانشگاه اسلونی ایروان را نیز یکی از محورهای همکاری آتی طرفین برشمردند. دکتر کولایی ضمن ابراز خوشحالی از اینکه شماری از آثار پروفسور آساطوریان نظیر «کردها و خاستگاه آنها (روش شناس مطالعات کردی)» و همچنین اثر مشترک پروفسور آساطوریان و دکتر آراکلوا «مذهب ملک طاوس: یزیدی ها و جهان معنوی آنها» به فارسی ترجمه و منتشر شده است، بیان داشتند که مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی دانشگاه تهران جهت ترجمه و انتشار شمار دیگری از آثار ایشان آماده است.
در پاسخ پروفسور آساطوریان نیز از این پیشنهادها استقبال کردند. ایشان ضمن اشاره به اینکه با مراکز فعال حوزه قفقازشناسی ایران نظیر مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی دانشگاه تهران و همچنین بنیاد مطالعات قفقاز آشنا هستند خاطرنشان ساختند با آثار علمی اساتید و پژوهشگران ایرانی در موضوع قفقاز و ایران آشنایی دارند و آثار دکتر الهه کولایی و دکتر حمید احمدی را دنبال می کنند و آنها را آثار ارزشمند علمی می دانند. 
پروفسور آساطوریان خاطرنشان ساختند که مایلند تفاهم‌نامه همکاری میان مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی دانشگاه تهران و انستیتو شرق‌شناسی دانشگاه اسلوونی به امضا برسد و اجرایی شود.
Share/Save/Bookmark