کد مطلب : 21410
هیئتی از بانک جهانی به ازبکستان سفر کرد
يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۴
هیئتی از بانک جهانی به ازبکستان سفر کرد
رئیس جمهور ازبکستان، هیئت بانک جهانی که برای گفتگو و دیدار با مقامات ازبکستانی به تاشکند سفر کرده اند را به حضور پذیرفت.
 
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از AKIpress، شوکت میرضیائف رئیس جمهور ازبکستان روز جمعه 19 ژوئیه با هیئت بانک جهانی به ریاست سیریل مولر معاون اروپا و آسیای مرکزی این بانک دیدار و گفتگو کرد.
میرضیائف با استقبال از سفر این هیئت، از سطح همکاری های بلندمدت و متقابل بین دو ازبکستان و بانک جهانی عمیقا ابراز رضایت کرد. وی اعلام کرد که بانک جهانی به طور فعالانه و مستقیم از ارتقای ساختاری در بخش های با اولویت ازبکستان حمایت می کند.
نخستین نشست شورای اقتصادی و میزگرد اصلاحات بخش انرژی روز پنجشنبه 18 ژویئه در تاشکند برگزار گردید. در این نشست دو طرف به صورت مشترک اولویت های اصلی تعامل، برنامه های خاص و پروژه های همکاری بلند مدت را مشخص کردند.
در حال حاضر مجموع ارزش پروژه های به پایان رسیده و در حال انجام در ازبکستان بیش از 5.2 میلیارد دلار است. فقط از ابتدای سال جاری میلادی، بانک جهانی وام های جدیدی به ارزش بیش از 850 میلیون دلار برای پروژه هایی هم چون توسعه کارآفرینی، آموزش پیش دبستانی، ارتقای اشتغال و غیره به ازبکستان داده است.
پروژه هایی نیز برای مدرنیزه کردن بخش کشاورزی و زیرساخت های شهری، همکاری با برنامه موسوم به "روستای مرفه" و توسعه اقتصاد دیجیتال در حال اجرا است.
در این نشست مسائل فعلی گسترش همکاری میان جمهوری ازبکستان و بانک جهانی مورد توجه قرار گرفت. هم چنین توجه ویژه به مسائل مربوط به اصلاح بخش بانکی و مالی و شرکت های دولتی، پیشرفت تحصیلات، کارآفرینی و کشاورزی و نیز اجرای پروژه های زیربنایی در شرایط مشارکت بخش خصوصی و بخش دولتی صورت گرفت.
سیریل مولر معاون اروپا و آسیای مرکزی بانک جهانی نیز از استقبال گرم رئیس جمهور ازبکستان قدردانی کرد و پیام تبریک دیوید مالپاس رئیس گروه بانک جهانی را به میرضیائف ابلاغ کرد. در این دیدار هم چنین از پویایی و کارایی اصلاحات ساختاری در ازبکستان در بخش های اولویتی قدردانی صورت گرفت.
سیریل مولر مجددا بر تعهد قوی بانک جهانی برای گسترش همکاری چند بعدی با ازبکستان برای توسعه پایدار این کشور و کل منطقه آسیای مرکزی تأکید کرد.
ازبکستان در سال 1992 میلادی به عضویت بانک جهانی درآمد و این بانک از سال 1995 میلادی برای اجرای طرح‌های در زمینه‌های خصوصی‌سازی، رشد بخش مالی، مدرنیزه کشاورزی، الکتروانرژی، بهبود زیرساخت‌های حمل و نقلی، مسائل اجتماعی، بهداشت و آموزش به ازبکستان بیش از 2 میلیارد و 800 میلیون دلار وام اختصاص داده است. سال گذشته میلادی نیز کمیته مدیران اجرایی بانک جهانی مبلغ 500 میلیون دلار برای حمایت از اصلاحات اقتصادی در ازبکستان اختصاص داد
 
 
Share/Save/Bookmark