کد مطلب : 21447
رجب طیب اردوغان: ترکیه از هر کشوی بخواهد، جنگنده خواهد خرید
جمعه ۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۲
ترکیه ممکن است در صورت لغو نهایی فروش اف-۳۵ توسط آمریکا جنگنده های اس یو- ۳۵ روسیه را خریداری کند
به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه امروز- جمعه- اعلام کرد که آمریکا در صورتی که جنگنده اف-۳۵ را به ترکیه نفروشد،آنکارا  این حق را برای خود می‌بیند که از هر کشوری که بخواهد نیاز به جنگنده خود را تامین کند.
اردوغان همینطور اعلام کرد که تصمیم آمریکا مبنی بر لغو قرار داد فروش اف- ۳۵، ترکیه را از تصمیم به تامین جنگنده خود منصرف نخواهد کرد.
آمریکا هفته گذشته  قرارداد فروش اف- ۳۵ به ترکیه را به دنبال خرید سامانه اس-۴۰۰ روسیه توسط این کشور را لغو کرد.
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از این با «ناعادلانه» خواندن اقدام ترکیه نسبت به خرید سامانه اس-۴۰۰ از ترکیه گفته بود که علیه این کشور تحریم اعمال خواهد کرد.
اردوغان که پس از ۱۱ روز اولین بار بود نسبت به مواضع آمریکا اظهار نظر می‌کرد، گفت: « آمریکا باید در به کار بردن لفظ تحریم عاقل باشد.»
وی همینطور ادامه داد:‌« ترکیه نیز می‌تواند نسبت به قرارداد خرید هواپیماهای پیشرفته بوئینگ آمریکا تجدید نظر کند»
اردوغان ادامه داد: «شما به ما اف- ۳۵ نخواهید فروخت؟ بسیار خب پس ما به جای دیگری برای خرید جنگنده رجوع خواهیم کرد.»
وی افزود:‌« ما قرارداد خرید ۱۰۰ هواپیمای بوئینگ را با شما بسته ایم و یکی از آنها را نیز تحویل گرفته ایم و بخشی از مبلغ را نیز پرداخت کرده‌ایم. ما مشتری های خوبی هستیم. ولی اگر شرایط به همین منوال پیش برود ما نیز در این قرارداد بازنگری خواهیم کرد.»
شرکت روستک روسیه اعلام کرده است که آماده است جنگنده‌های اس یو ۳۵ خود را در صورت تقاضای ترکیه به این کشور بفروشد. این در حالی است که مقام‌های ترکیه روز پنجشنبه اعلام کردند که تا کنون هیچ گفت‌وگویی بین مسکو و آنکارا در این مورد صورت نگرفته است.
Share/Save/Bookmark