کد مطلب : 23445
تأکید رئیس جمهوری آذربایجان بر نقش روسیه در حل و فصل مناقشه قره باغ
دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۲
تأکید رئیس جمهوری آذربایجان بر نقش روسیه در حل و فصل مناقشه قره باغ
رئیس جمهوری آذربایجان با اشاره به نقش ویژه و امکانات روسیه برای تأثیرگذاری بر روند اوضاع در منطقه قره باغ، از آمادگی باکو برای آغاز مذاکرات خبر داده و گفت: اکنون همه چیز به اقدامات گروه مینسک بستگی دارد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "الهام علی‌اف" رئیس جمهوری آذربایجان روز یکشنبه در مصاحبه‌ای اختصاصی با رسانه گروهی روسی "آر.ب.کا"، یادآور شد که فدراسیون روسیه نقش و امکانات بالقوه زیادی برای تأثیرگذاری بر روند حل و فصل مناقشه قره باغ کوهستانی دارد.
علی‌اف گفت: «روسیه به عنوان همسایه ما و به عنوان کشوری که تاریخ مشترکی با جمهوری آذربایجان و ارمنستان دارد، مسلماً نقش ویژه‌ای در این راستا دارد.»
رئیس جمهوری آذربایجان افزود که روسیه "هم از لحاظ تاریخی، با توجه به روابط بین مردم ما و هم به خاطر وزن و نقش خود در جهان و البته در منطقه ما، نقش مهمی در روند اوضاع قره باغ دارد.
علی‌اف یادآور شد که بیانیه پایانی مذاکرات مسکو بین باکو و ایروان، به معنای عقب نشینی نیروهای ارمنی از منطقه قره باغ است. وی افزود: «ما کاملاً آماده هستیم تا مذاکرات را همین فردا آغاز کنیم، بنابراین همه چیز به اقدامات گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و برنامه کاری آنها بستگی دارد. ما از طرف خود اعلام می‌کنیم که آمادگی داریم بلافاصله مذاکرات را شروع کنیم. روند بعدی اوضاع به ما بستگی ندارد.»
لازم به ذکر است، روز جمعه 9 اکتبر (18 مهر ماه)، مسکو میزبان مذاکرات سه جانبه وزرای خارجه روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در خصوص راه‌های حل و فصل مسالمت آمیز درگیری‌های نظامی در منطقه قره باغ کوهستانی بود. در پایان این نشست که بیش از 10 ساعت در پشت دربهای بسته به طول انجامید، طرفین بالاخره در خصوص برقراری آتش بس از ساعت 12:00 روز شنبه 10 اکتبر (19 مهر ماه) توافق کردند. قرار شد، پارامترهای برقراری آتش بس متعاقباً مورد توافق طرفین درگیری قرار بگیرد. همچنین باکو و ایروان توافق کردند که پس از اجرای آتش بس، مبادله اسراء و اجساد کشته شدگان درگیری‌های اخیر را آغاز کنند.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵