کد مطلب : 22815
پیش‌بینی کاهش رشد اقتصاد تاجیکستان در پی گسترش ویروس کرونا
دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۱
پیش‌بینی کاهش رشد اقتصاد تاجیکستان در پی گسترش ویروس کرونا
یک مدیر ارشد در وزارت رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان کاهش دو درصدی رشد اقتصاد این جمهوری را در سال جاری پیش‌بینی کرد.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه اسپوتنیک، شوکت ولی‌زاده مدیر اداره دورنمای رشد اقتصاد تاجیکستان در وزارت رشد اقتصاد و تجارت گفته است که امسال در پی گسترش ویروس کرونا میزان رشد اقتصاد تاجیکستان به جای 7.8 درصد پیش‌بینی شده به 5.8 درصد کاهش خواهد یافت.
وی از کند شدن رشد اقتصاد روسیه و چین به عنوان شریکان مهم تاجیکستان، کاهش درآمد ارسالی کارگران مهاجر، تعطیلی کارخانه‌ها و مراکز تجاری و تولیدی، بخش گردشگری، حمل و نقل هوایی و خدمات هتلداری به عنوان عوامل مهم کند شدن رشد اقتصاد تاجیکستان یاد کرده است.
به گفته ولی زاده تا روز 13 ماه می قیمت  پنبه در بازارجهانی 17 درصد و آلومینیوم 18 درصد در مقایسه به دوره مشابه سال قبل کاهش یافته است که این روند خسارت‌های زیادی به درآمدهای مالی حاصل از صادرات این دو محصول مهم تاجیکستان وارد خواهد کرد.
مدیر اداره دورنمای رشد اقتصاد تاجیکستان در وزارت رشد اقتصاد و تجارت این کشور تأکید کرده است که گسترش ویروس کرونا موجب کاهش بخش درآمدی بودجه حکومت و سرمایه‌گذاری در اقتصاد و تجارت، ساخت و ساز، طرح‌های زیربنایی تاجیکستان به میزان پنج تا 11 درصد نیز خواهد شد
 
 
Share/Save/Bookmark