کد مطلب : 23544
با توجه به انقضای INF؛
روسیه خطاب به آمریکا: روی پیشنهاد پوتین فکر کن
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۲
روسیه خطاب به آمریکا: روی پیشنهاد پوتین فکر کن
سفارت روسیه به واشنگتن هشدار داد که بهتر است با جدیت بیشتری به پیشنهاد پوتین مبنی بر لزوم اعتمادسازی متقابل در نتیجه فروپاشی پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌بُرد (INF) فکر کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، سفارت روسیه در واشنگتن، از دولت آمریکا خواست روی پیشنهاد کنترل تسلیحاتی مسکو فکر کند.
این سفارتخانه در بیانیه‌ای افزود: هیچ‌کس طالب یک بحران موشکی جدید نیست. پیشنهادهای ولادیمیر پوتین رئیس‎جمهور روسیه مبتنی بر رویکردهای مصالحه‎جویانه و به نفع همه ملت‌ها است. پیشنهاد می کنیم که شریک آمریکایی، با جدیت به این مسئله فکر کند.
کرملین دوشنبه هفته گذشته پیشنهاد داد که بهتر است روسیه و آمریکا درباره عدم استقرار برخی از موشک‌های زمین‌پایه در اروپا به توافق برسند. همچنین، مسکو پیشنهاد راستی‌آزمایی‌های دوجانبه با هدف اعتمادسازی بعد از فروپاشی پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌بُرد (INF) را مطرح کرد.
واشنگتن سال گذشته با متهم کردن روسیه به نقض این پیمان، از آن خارج شد. مسکو در راستای تنش‌زدایی پیشنهاد داده که اجازه بازدید از سامانه‌های ایجیس آمریکایی مستقر در اروپا را داشته باشد و در مقابل، واشنگتن هم به موشک‌های روسی ۹M۷۲۹ مستقر در کالینینگراد دسترسی پیدا کند.
این پیشنهاد در حالی مطرح می‌شود که پیمان هسته‌ای نیواستارت هم فوریه سال میلادی آینده منقضی می‌شود و روسیه و آمریکا هنوز برای تمدید آن به توافق نرسیده‌اند.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵