کد مطلب : 16614
جایگزینی مدارس متعلق به گولن در قرقیزستان
جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۳
نخست وزیر ترکیه گفت: برای بنیاد آموزشی دولتی قرقیزستان از نام «معریف» استفاده خواهد شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک به نقل از «آزادی»، هئیت پارلمانی قرقیزستان به سرپرستی «چینیبای تورسونبیکاف» به دعوت پارلمان ترکیه به «استانبول» سفر کرد.
تورسونبیکاف با «بن‌علی یلدیریم» نخست وزیر ترکیه و «اسماعیل قهرمان»، رئیس پارلمان این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
رئیس پارلمان قرقیزستان اولین مقام بلند پایه قرقیز بود که بعد از شورش علیه دولت ترکیه در تابستان سال گذشته به این کشور سفر کرد.
یلدیریم در این دیدار گفت: اوضاع پیرامون فعالیت مؤسسه آموزشی «سبات» که ادعا می‌شود مربوط به بنیاد «فتح الله گولن» است روی روابط 2 کشور تأثیر گذاشته است.
نخست وزیر ترکیه ادامه داد: بعد از این از امکانات بنیاد آموزشی دولتی این کشور با نام «معریف» استفاده شود.
مقامات ترکیه بعد از شورش علیه دولت این کشور در تابستان سال گذشته اظهار داشتند که تأثیر طرفداران گولن در قرقیزستان قوی است و از دولت «بیشکک» خواستار ممنوع کردن فعالیت مؤسسات آموزشی مربوط به آن‌ها شدند.
«الماس‌بک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان در کنفرانس سالانه خود که در اواخر سال 2016 برگزار شده با اشاره به این مسئله گفت: نباید مدارس سبات را با سازمان سیاسی گولن اشتباه گرفت.
وی افزود: شاید در ترکیه چنین باشد، اما در قرقیزستان این غیر عاقلانه به نظر می‌رسد و ما اسم سبات را به «ساپات» تغییر می‌دهیم که به معنی کیفیت است اما این مدارس را نمی‌بندیم.
در همین زمان نشست سازمان کشورهای ترک زبان که قرار بود در اواخر سال گذشته در بیشکک برگزار شود، برگزار نشد.
«آرازبک مالدالی‌اف» کارشناس آسیایی مرکزی اظهار داشت: بین 2 کشور پیرامون مسائل مربوط به گولن اختلاف نظر وجود دارد.
اما «روسلان کازاکبایف» وزیر سابق امور خارجه قرقیزستان و نماینده پارلمان این کشور با اشاره به اینکه روابط بین قرقیزستان و ترکیه سرد نشده، تصریح کرد: 2 کشور را روابط تاریخی، سیاسی و فرهنگی به هم پیوند می‌دهند.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵