کد مطلب : 23742
روسای جمهور پیشین روسیه دیگر مصونیت خواهند داشت
چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۵
روسای جمهور پیشین روسیه دیگر مصونیت خواهند داشت
طبق دو قانون جدیدی که ولادیمیر پوتین امضاء کرده است، روسای جمهوری سابق روسیه از این پس، از مصونیت قانونی برخودار شده و همچنین نمایندگان پارلمان نمی‌توانند تابعیت خارجی داشته باشند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه روز سه‌شنبه قانونی را امضاء کرد که مصونیت روسای جمهوری سابق این کشور و اعضای خانواده‌های آنها را تضمین می‌کند. این سند در پورتال رسمی اطلاعات حقوقی روسیه منتشر شده است.
طبق این قانون، روسای جمهوری فدراسیون روسیه که دوره اختیارات خود را خاتمه داده باشند، از مصونیت برخوردار بوده و نمی توانند تحت پیگرد قانونی، بازداشت، دستگیری یا جستجو قرار گیرد. مصونیت روسای جمهور سابق به محل مسکونی و محل کار آنها، ارتباطات، وسایل نقلیه استفاده شده، اسناد و مکاتبات آنها نیز گسترش می‌یابد. البته مصونیت روسای جمهور سابق ممکن است توسط شورای فدراسیون و بر اساس اتهامات خیانت دولتی یا جنایت جدی دیگر تایید شده توسط تحقیقات دیوان عالی کشور، لغو گردد.
ولادیمیر پوتین همچنین قانونی را امضا کرد که طبق آن اگر نمایندگان پارلمانی روسیه تابعیت خارجی داشتند، اختیارات آنها بعنوان نماینده دومای دولتی یا سناتور شورای فدراسیون خاتمه خواهد یافت.
براساس مفاد اصلاحات قانون "مربوط به وضعیت عضویت در شورای فدراسیون، دومای دولتی و شورای فدرال فدراسیون روسیه"، دلیل خاتمه پیش از موعد اختیارات یک سناتور و یا نماینده دوما، شناسایی تابعیت خارجی یا عدم رعایت الزامات مربوط به مدت اقامت در داخل خاک روسیه است. پیش از این، اختیارات یک نماینده پارلمانی تنها پس از شناسایی وجود حساب‌های بانکی خارجی وی، خاتمه می‌یافت.
شورای فدراسیون (سنای) روسیه این دو قانون را پیش از این، در تاریخ 16 دسامبر (26 آذر ماه) به تصویب رساند. در همان روز، سناتورهای روسی لایحه‌ای را تصویب کردند که بر اساس آن روسای جمهوری پیشین این کشور پس از خاتمه دوره اختیارات خود، می تواند سناتور شوند و مادام العمر از مزایای آن استفاده کنند. ولادیمیر پوتین، این قانون را نیز روز گذشته امضاء کرد. بدین ترتیب، هر دو قانون جدید، از زمان انتشار آنها، لازم الاجرا شده‌اند.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵