کد مطلب : 20538
الهام علی‌یف: باکو گام‌های جدیدی برای توسعه روابط با همسایگان برمی‌دارد
يکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۸
الهام علی‌یف رئیس جمهوری آذربایجان گفت: روابط ما با کشورهای همسایه بسیار مثبت است و در سال 2019 میلادی نیز گام های جدیدی برای توسعه روابط با همسایگان بر می داریم
الهام علی‌یف: باکو گام‌های جدیدی برای توسعه روابط با همسایگان برمی‌دارد
به گزارش روز شنبه ایرنا، الهام علی‌یف در جلسه هیات دولت جمهوری آذربایجان ،ضمن تشریح فعالیت های سیاسی و اقتصادی این کشور در سال 2018 میلادی، افزود: سال گذشته در حوزه سیاست خارجی جمهوری آذربایجان سال موفقیت آمیزی بود.
وی افزود: در وهله اول توانستیم روابط خود با کشورهای همسایه را به بالاترین سطح برسانیم و در سال گذشته میلادی دیدار های متعدد با سران و نخست وزیران کشورهای همسایه داشتم و در این دیدارها مسایل متعددی حل شد و به نتیجه رسید. رئیس جمهوری آذربایجان اظهار داشت: برای هر کشور برقراری روابط تنگاتنگ با همسایگان از اهمیت خاص برخوردار است و جمهوری آذربایجان توانسته است غیر از ارمنستان با همه همسایگان خود روابط بسیار خوب مبتنی بر سیاست سنجیده را برقرار کرده است و کشورمان از این چنین روابط نیز بهرمند می شود .
علی‌یف گفت: توسعه امنیت منطقه ای ، حل موفقیت آمیز مسایل حمل و نقل ، انرژی و بازرگانی بستگی به روابط با همسایگان دارد و در سال جاری نیز گام های جدید مثبت در این زمینه برداشته خواهد شد .
وی در بخشی از سخنان خود امضای کنوانسیون تعیین رژیم حقوقی دریای خزر از سوی سران کشورهای حاشیه این دریا را از دستاوردهای مهم سیاست خارجی این کشور در سال گذشته میلادی عنوان کرد .
علی‌یف اظهار داشت: امضای این کنوانسیون بار دیگر نشان می دهد خزر دریای صلح و همکاری و امنیت است و این کنوانسیون را می توان دستاورد سیاسی و دیپلماتیک بزرگ کشورهای حاشیه خزر تلقی کرد .
رئیس جمهوری آذربایجان در ادامه سخنان خود با اشاره به جایگاه این کشور در جهان اسلام گفت: گام های موثری در جهت همبستگی اسلامی برداشتیم که از سوی سازمان همکاری اسلامی و بسیاری از کشورهای اسلامی مورد تقدیر گرفت .
علی‌یف تاکید کرد که در سال جاری نیز روابط خود با کشورهای اسلامی را در حوزه های مختلف توسعه خواهیم داد و تلاش خواهیم کرد تا جایگاه خود را در جهان اسلام هر چه بیشتر تقویت کنیم .
Share/Save/Bookmark