کد مطلب : 4345
برگزاري مراسم سالگرد "نسل‌كشي ارامنه" در ايروان
چهارشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۴۰
برگزاري مراسم سالگرد "نسل‌كشي ارامنه" در ايروان

هزاران تن از مردم ارمنستان در مراسم نود‌وهفتمين سالگرد "نسل‌كشي" مردم اين كشور توسط امپراتوري عثماني در جريان جنگ اول جهاني شركت كردند.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از خبرگزاري فرانسه، از اوايل صبح امروز گروه‌هاي انبوه مردم ايروان در مراسم يادبود كشته‌شدگان نسل‌كشي ترك‌ها در اين كشور حضور يافتند و با هم شمع و نثار گل به بناي يادبود اين نسل‌كشي ياد و خاطره قربانيان اين حادثه را گرامي داشتند.

به همين مناسبت سرژ سركيسيان، رئيس جمهور ارمنستان با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد: امروز ما به همراه بسياري ديگر در نقاط مختلف جهان ياد و خاطره قربانيان بي‌گناه نسل‌كشي ارمنستان را گرامي مي‌داريم.

در ميان شركت‌كنندگان در اين مراسم يك پيرزن ۷۵ ساله كه پدرش براي "نجات جان زنان و كودكان از دست سربازان ترك" مبارزه كرده به خبرگزاري فرانسه گفت: اگر تركيه مجبور نشود نسل‌كشي ارمنستان را به رسميت بشناسد اين كار را نخواهد كرد، آن‌ها فكر مي‌كنند به مرور زمان همه اين حادثه را فراموش خواهند كرد!

اين پيرزن از ساير كشورها خواست تا به تركيه فشار آورند تا "نسل‌كشي مردم ارمنستان" را به رسميت بشناسند.

تركيه قويا مساله "نسل‌كشي در ارمنستان به دست سربازان امپراتوري عثماني" را تكذيب مي‌كند.

نيكولا ساركوزي، رئيس جمهور فرانسه طي چند ماه گذشته تلاش كرد تا قانوني در كشورش تصويب شود مبني بر جرم بودن انكار مساله نسل‌كشي در ارمنستان.

پس از افزايش تلاش‌هاي ديپلماتيك ميان فرانسه و تركيه، يك دادگاه عالي در فرانسه اعلام كرد اين قوانين با آزادي بيان مغاير است و آن را رد كرد.

پارلمان سوئد نيز در ماه گذشته نسل‌كشي مردم ارمنستان توسط سربازان ترك را به رسميت شناخت كه اين مساله باعث انتقاد شديد تركيه از سوئد شد.

ارمنستان مي‌گويد در جريان جنگ جهاني اول نزديك به يك و نيم ميليون تن از مردم ارمنستان به دست نيروهاي امپراتوري عثماني كشته شده‌اند.

تركيه مي‌گويد در آن دوران ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار ارمني كشته شده‌اند و نزديك به همين تعداد از مردم تركيه در جريان جنگ داخلي پس از قيام مردم ارمنستان عليه حاكمان عثماني جان باختند.

تركيه مي‌گويد در آن زمان شورشيان ارمني توسط سربازان روسيه حمايت مي‌شدند.

Share/Save/Bookmark