کد مطلب : 4282
جنبه های مختلف روابط جمهوری اسلامی ایران و گرجستان تشریح شد
شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۵۷

سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان در آیین افتتاح نمایشگاه فرهنگی هنری "جلوه هایی از ایران امروز" که در محل دانشگاه روابط بین الملل گرجستان برگزار شد ضمن افتتاح نمایشگاه مذکور در جلسه پرسش و پاسخ حضور یافت و در خصوص جنبه های مختلف روابط ایران و گرجستان سخنرانی نمود.
مجید صابر سفیر کشورمان در این مراسم که پنجشنبه ۲۴ فروردین ماه برگزار شد ضمن برشمردن پیشرفت های علمی، صنعتی و تکنولوژیکی جمهوری اسلامی ایران، در خصوص معرفی وضعیت علمی و آموزشی کشورمان سخنرانی کرد و با اشاره به شتاب روزافزون رشد اقتصادی ایران در سطح منطقه و جهان گفت: در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر توانمندیهای خود در حوزه های مختلف نانو تکنولوژی، صنایع هوا فضا، سلولهای بنیادی و شبیه سازی و همچنین دانش هسته ای و غنی سازی اورانیوم در حال رقابت با سایر کشورهایی است که از این علوم و فنون برخوردار هستند و لذا از این جهت جزو کشورهای برتر در رتبه بندی های جهانی محسوب می شود.
نودار پاپوکاشویلی رییس دانشگاه روابط بین الملل از سخنرانی و حضور سفیر کشورمان در جلسه پرسش و پاسخ و نیز برگزاری نمایشگاه فرهنگی، هنری توسط رایزنی فرهنگی سفارت ایران در این دانشگاه تقدیر و تشکر نمود و آشنایی با فرهنگ و زبان هر کشور را مهمترین دریچه برای شناخت آن کشور دانست و با توجه به علاقه دانشجویان نسبت به یادگیری زبان فارسی، آمادگی دانشگاه خود را برای راه اندازی کلاسهای زبان فارسی در این دانشگاه اعلام نمود.
در ادامه این برنامه یک نسخه از ترجمه گرجی شاهنامه فردوسی که در دوره اخیر موفق به دریافت جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و لوح تقدیر از ریاست محترم جمهوری ایران شده، توسط سفیر ایران به این دانشگاه اهداء شد.
نمایشگاه فرهنگی، هنری تحت عنوان "جلوه هایی از ایران امروز" شامل نمایشگاه عکس، صنایع دستی، کتب ایرانشناسی به زبان های مختلف، همچنین نمایش فیلم مستند "ایران امروز" با زیرنویس گرجی از سوی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در این دانشگاه به مدت سه روز برپا گردید.
دانشگاه روابط بین الملل با قدمت ۱۲ سال دارای ۳۵۰۰ دانشجو در رشته های مختلف روابط بین الملل، علوم اجتماعی، تجارت و حقوق بین الملل، توریسم و سایر رشته های مرتبط می باشد. مرکز اصلی این دانشگاه شهر تفلیس است و در سایر استان های گرجستان نیز دارای نمایندگی رسمی می باشد.

Share/Save/Bookmark