کد مطلب : 21220
رؤسای جمهور ۱۲ کشور برای شرکت در نشست سیکا به دوشنبه سفر می‌کنند
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۴
رؤسای جمهور ۱۲ کشور برای شرکت در نشست سیکا به دوشنبه سفر می‌کنند
بر اساس اعلان مقامات تاجیک، علاوه بر وزرای امور خارجه و نخست‌وزیران و معاونان نخست‌وزیر، رؤسای جمهور ۱۲ کشور در نشست پیش‌روی سیکا در دوشنبه، پایتخت این کشور شرکت خواهند کرد.
 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از قفقاز تایمز، رؤسای جمهور 12 کشور از جمله آذربایجان، بنگلادش، چین، جمهوری اسلامی ایران، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، سری لانکا، ترکمنستان و ازبکستان به‌منظور شرکت در پنجمین نشست کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا(سیکا) در بازه 14 و 15 ژوئن وارد دوشنبه، پایتخت تاجیکستان خواهند شد. این در حالی است که برخی گمانه‌زنی‌ها برای حضور شماری دیگر از مقامات کشورها نظیر رئیس‌جمهوری ترکیه نیز در سیکا به گوش می‌رسد.
به گفته مقامات دوشنبه، 15 کشور عضو این کنفرانس در نشست پیش‌روی سیکا از جمله نخست‌وزیران، معاونان نخست‌وزیر و وزرای امور خارجه به ارائه دیدگاه‌های خود می‌پردازند. علاوه بر این برخی دیدارهای جانبی در حاشیه این کنفرانس نیز مورد انتظار است.
کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا(سیکا) یک انجمن چندجانبه برای ارتقای همکاری در زمینه صلح، امنیت و ثبات در آسیاست. این کنفرانس به ابتکار نورسلطان نظربایف، رئیس‌جمهور سابق قزاقستان در سال 1992 شکل گرفت. در سال 1996 هفده کشور در این کنفرانس مشارکت کرد و نسخه پیش‌نویس اسناد آن تهیه شد.
نخستین نشست وزرای امور خارجه سیکا با مشارکت 15 کشور عضو در 14 سپتامبر 1999 برگزار شد. اعلامیه اصول راهنمای روابط میان کشورهای عضو سیکا در همان نشست به تصویب رسید. نخستین اجلاس سیکا نیز در سال 2002 برگزار گردید.
در یک نشست وزرای امور خارجه سیکا که در سپتامبر 2018 در حاشیه هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد، ریاست این انجمن برای بازه سال‌های 2018 تا 2020 از چین به تاجیکستان واگذار گردید
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵