کد مطلب : 22922
تنش بین ناوچه‌های ترکیه و فرانسه در مدیترانه
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۳
تنش بین ناوچه‌های ترکیه و فرانسه در مدیترانه
مقامات فرانسوی از افزایش تنش‌ها بین نیروی دریایی فرانسه و ترکیه در دریای مدیترانه خبر دادند.
 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ناتو اعلام کرد که بررسی‌ها درباره ادعای تجاوز ناوهای ترکیه به ناوچه فرانسوی را آغاز کرده است.
جیمز استولتنبرگ دبیر کل ناتو با بیان اینکه نیروی دریایی ترکیه به تلاش متحدین برای بازرسی، پاسخی نداد، گفت: در کنفرانس وزرای دفاع ناتو به این موضوع اشاره خواهد شد و برای مشخص شدن وضعیت، مقامات نظامی ناتو بررسی‌های خود را آغاز می‌کنند.
فرانسه با اشاره به اینکه نیروی دریایی ترکیه، یک کشتی باربری با پرچم تانزانیا را همراهی می‌کرد که به لیبی سلاح ارسال می‌کرد که این اقدام بر خلاف تحریم‌های تسلیحاتی لیبی از سوی سازمان ملل است، گفت: ناوچه فرانسوی برای بازرسی کشتی تانزانیایی نزدیک شد، اما از سوی ناوهای ترکیه با بالاترین درجه خشونت روبرو شده و آنها مانع بازرسی کشتی شدند.
فلورنس پارلی وزیر دفاع فرانسه در اظهاراتی که روز گذشته داشت اعلام کرد که روز دهم ژوئن، ناوچه‌های ترکیه سه بار از روشنایی رادار خبر دادند(تهدید به حمله موشکی از ناو). نیروهای ترکیه در اثنای این رویداد با جلیقه‌های ضد گلوله و سلاح سبک ایستاده بودند.   
وی افزود: این نوع برخورد هیچ توجیهی نداشته و یک رویداد جدی است. متحدانمان نگرانی ما را درک کرده و 8 عضو اروپایی ناتو از ما حمایت کرده‌اند.
همچنین در این خصوص مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه با اشاره به اینکه عملیات چشمه صلح ترکیه در شمال شرق سوریه باعث خراب شدن نقشه فرانسه در این کشور شده است، اظهار داشت: در اینجا از ما سوال می‌کنند که کشتی‌هایمان به لیبی چیزی می‌برند و در این خصوص نظر خواهی می‌کنند. ما نیز در آنجا کشتی‌هایی داریم. تو اگر با متفق ناتو چنین رفتاری کنی پاسخ آن را دریافت خواهی کرد.
تحولات در لیبی عامل تشدید تنش‌ها بین ترکیه و برخی کشورهای منطقه‌ای و اروپایی از جمله یونان، قبرس، فرانسه و مصر شده است.
 
 
Share/Save/Bookmark