کد مطلب : 23912
پوتین: سیاست بازدارندگی روسیه تقویت شده است
يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۹
پوتین: سیاست بازدارندگی روسیه تقویت شده است
رئیس جمهوری روسیه با اشاره به تغییر برخورد غربی‌ها نسبت به وجود تسلیحات نظامی جدید روسی و اذعان به دستاورهای علمی این کشور، گفت: هرچه روسیه قدرتمندتر و بانفوذتر می‌شود، سیاست بازدارندگی آن شدت بیشتری می‌یابد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه بعد از ظهر روز شنبه نشستی غیرعلنی با سردبیران اصلی برخی رسانه‌های گروهی روسیه داشت که شبکه تلویزیونی «راسیا-24»، شب گذشته بخش‌هایی از این نشست را پخش کرد. پوتین در این گفت‌وگو، به موضوعات حساس و مختلفی، از جمله حمایت مسکو از دونباس، جدیدترین سلاح‌های نظامی و آینده ملت روسیه اشاره کرد.
رئیس جمهور در پاسخ به یکی از سئوالات یادآور شد که در غرب اوایل در خصوص تسلیحات نظامی جدید روسیه شروع به "تمسخر" کردند، ولی به تدریج وضعیت تغییر کرد. وی گفت: «اگر بیاد داشته باشید، زمانی که من برای نخستین بار درباره انواع تسلیحات نظامی جدید ظهور یافته و آماده خدمت در نیروهای مسلح روسیه صحبت کردم، آنها شروع به ریشخند کرده و این حرف را مزخرف، جعلی و غیرواقعی ارزیابی کردند. ولی اکنون شرایط کاملاً متفاوت شده است.»
وی ادامه داد: «در حال حاضر پیشنهاد شده تا تسلیحات جدید روسی در دستور کار مذاکرات قرار گرفته و به‌خصوص نه تنها سیستم‌هایی نظیر "آوانگارد" و تسلیحات مافوق صوت، بلکه نمونه‌های جدید سلاح‌های تاکتیکی و راهبردی ما هم در مباحثات مربوط به جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی، گنجانده شوند.»
با قدرت گرفتن روسیه، سیاست بازدارندگی این کشور هم تقویت شده است
ولادیمیر پوتین همچنین اعلام کرد، هرچه کشور قدرت بیشتری پیدا می‌کند، سیاست بازدارندگی روسیه هم افزایش می‌یابد. وی افزود: «به محض آنکه ما ثبات یافته و روی پای خود ایستادیم، بلافاصله سیاست بازدارندگی آغاز شد و هرچه قوی‌تر شدیم، این سیاست شدیدتر گشت.»
به گفته وی، نفوذ روسیه در حوزه نفوذ شوروی سابق در حال افزایش است، ولی غرب نگران این مسئله است و برای جلوگیری از آن و دور کردن مسکو از این منطقه، از سیاستمداران بلندپرواز و قدرت طلبی، بعنوان "مخالفان بالقوه روسیه" در جمهوری‌های سابق استفاده می‌کند.
پوتین گفت، دستاوردهای بسیار روسیه همواره باعث خشم و عصبانیت مخالفان بالقوه کشور شده و آنها را تحریک کرده و می‌کند و نمونه بارز آن در اختیار داشتن سلاح‌های نظامی جدید و تولید واکسن کروناست.
مبارزه با کرونا در روسیه، به مراتب موثرتر از آمریکا و اروپاست
رئیس جمهوری روسیه یادآور شد که دانشمندان روس واکسن موثری علیه ویروس کرونا ساخته و تولید کرده‌اند که نخستین واکسن ثبت شده در جهان است و این مسئله، تنها دستاورد علمی بزرگ میهنی نیست.
پوتین با تأکید بر اینکه بسیج کامل سیستم بهداشت و درمان روسیه این امکان را فراهم کرد تا مبارزه بسیار موثرتری در مقایسه با ایالات متحده و اروپا در این کشور انجام شود، افزود: «در حالی‌که در ابتدا در غرب تصور می شد که مسکو قادر نخواهد بود با گسترش ویروس کرونا مقابله کرده و از عهده شرایط برآییم. ولی ما نه تنها توانستیم بلکه بهتر از بسیاری از کشورها، وضعیت را سرو سامان دادیم. عینی‌ترین شاخص تعداد موارد آلودگی در هر 100 هزار نفر از جمعیت است که در کشور ما 12 نفر است، در حالیکه در بسیاری از کشورهای غربی 45 نفر است. و این در شرایطی است که سیستم بهداشت و درمان در غرب از کیفیت بالایی برخوردار است. »
کشته شدن مردم در شرق اوکراین، مسئولیت سنگینی بر عهده روسیه گذاشته است
رئیس جمهوری روسیه همچنین ابراز اطمینان کرد که این کشور، به هیچ وجه مردم دونباس اوکراین را رها نمی‌کند.
وی اعتراف کرد: «در مقابل چشمان ما، مردم و حتی کودکان در این منطقه زخمی و کشته می‌شوند و این مسئولیت بزرگی بر دوش ما در روسیه قرار می‌دهد. البته قبل از آنکه تصمیمی در این باره گرفته شود، باید تمامی عواقب هر گونه اقدامی به درستی سنجیده شود. ولی در یک مسئله تردیدی وجود ندارد و آن اینکه روسیه هرگز مردم دونباس را به حال خود رها نخواهد کرد.»
ولادیمیر پوتین در پاسخ به سئوال دیگری در این نشست، ابراز عقیده کرد که این سنت در ایالات متحده که سیاستمداران آمریکایی دست روی انجیل گذاشته و به آن قسم می‌خورند، با حمایت آنها از ازدواج همجنسگرایان و همچنین نظریه "منحصر به فرد بودن" که در این کتاب مقدس منع شده، مطابقت ندارد.
وی گفت: «شما درباره نظریه منحصر به فرد بودن آمریکا صحبت کردید. روسای جمهوری این کشور در مقابل ملت خود به انجیل قسم می‌خورند. در این کتاب مقدس چه نوشته شده؟- اینکه همه مردم در برابر پروردگار برابر هستند. در انجیل، ازدواج به منزله اتحاد یک زن و یک مرد است. ولی ما شاهد هستیم که سیاستمداران آمریکایی به انجیل قسم می‌خورند و بطور همزمان دستورات آن را نقض می‌کنند. تناقضات زیادی در این رابطه وجود دارد. به همین دلیل ما نباید از آنها الگوبرداری کنیم. هر ملتی، بر اساس آداب و رسوم و اعتقاد خود آینده خود را می‌سازد.»
استفاده غرب از نارضایتی‌های کلی مردم از شرایط موجود
رئیس جمهوری روسیه در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد که آن دسته از مردم روسیه که از وجود مشکلات بوجود آمده در عرصه اجتماعی و اقتصادی کشور خسته شده و در رنج و سختی بسر می‌برند را به خوبی درک می‌کند.
وی با اشاره به اینکه چنین مشکلاتی در رابطه با شیوع بیماری همه گیر برای تمامی مردم جهان نیز وجود دارد، یادآور شد: «مسلماً در اروپا و دیگر کشورها سعی می‌کنند تا از این شرایط و خستگی مردم از وضعیت ناشی از محدودیت‌ها استفاده کنند و آلکسی ناوالنی تنها عامل و بهانه‌ای مناسب برای بی ثبات کردن اوضاع داخلی در کشور است.»
وی تأکید کرد که مقامات باید با درک نیازهای منطقی شهرندان، روند توسعه اقتصادی در کشور را سرعت بخشند.  
 پوتین همچنین گفت که اقدامات در رابطه با سیستم‌های عامل اینترنت خارجی در این کشور، تنها در صورت اقدامات خصمانه از جانب آنها در نظر گرفته خواهد شد و گزینه‌های داخلی مناسبی هم برای استفاده وجود دارد. به گفته وی، انتشار اطلاعات جعلی و مداخله در امور داخلی روسیه از خارج، اقدامی خصمانه محسوب می شود که غیرقابل قبول است و قطعاً به آنها واکنش مناسب نشان داده می‌شود. البته هر گونه اقدام برای قطع این سیستم‌ها، تا حصول اطمینان از وجود "گزینه قابل اطمینان داخلی" انجام نخواهد شد.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵