کد مطلب : 21482
از سوی روسیه انجام شد؛
ارائه سند «مفهوم امنیت جمعی در خلیج فارس» به شورای امنیت
سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۴
ارائه سند «مفهوم امنیت جمعی در خلیج فارس» به شورای امنیت
سند مفهوم امنیت جمعی در خلیج فارس که توسط روسیه مطرح شده است، به سازمان ملل ارائه شد حال آنکه این کشور تاکید کرد از دیگر طرح‌های سازنده در این زمینه استقبال می‌کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، روسیه با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد، آمادگی خود را برای همکاری با همه طرفین دخیل در تامین امنیت جمعی خلیج فارس طبق الگوی پیشنهادی مسکو یا دیگر پیشنهادهای سازنده اعلام کرد.
گفتنی است سند مفهوم امنیت جمعی در خلیج فارس که توسط روسیه مطرح شده است روز دوشنبه به سازمان ملل ارائه شد.
در بخشی از این سند می‌خوانیم: در شرایط کنونی، اقدام موثر و پرانرژی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای بهبود و ثبات بیشتر وضعیت خلیج فارس و غلبه بر بحران منطقه، مورد نیاز است.
این سند می‌افزاید: اقدام عملی در راه‌اندازی روند ایجاد یک سیستم امنیتی در خلیج فارس ممکن است با برگزاری رایزنی‌های دو جانبه و چند جانبه میان طرفین دخیل آغاز شود که شامل کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و سازمان‌هایی مانند شورای امنیت، اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی و شورای همکاری خلیج فارس می‌شود.
پیشتر نیز میخائیل بوگدانف معاون وزارت خارجه روسیه از ارائه این طرح خبر داده و تاکید کرده بود اطلاعی از پیشنهاد آمریکایی‌ها در این زمینه ندارد.
این درحالی است که چین از سند پیشنهادی روسیه استقبال کرده است
 
 
Share/Save/Bookmark