کد مطلب : 21383
اتحادیه اروپا و ترکمنستان بر روی یک توافقنامه گازی کار می‌کنند
چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۴
اتحادیه اروپا و ترکمنستان بر روی یک توافقنامه گازی کار می‌کنند
به گفته سفیر موقت اتحادیه اروپا در ترکمنستان، لوبومیر فرِبورت، اتحادیه اروپا و ترکمنستان در حال کار بر روی چارچوب یک توافقنامه برای عرضه گاز ترکمنستان به اروپا هستند.
به گزارش خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، به گفته آژانس اقتصادی روسیه، "PRIME"، این نماینده اتحادیه اروپا در عشق آباد گفت: "بیانیه توسعه همکاری‌های انرژی بین ترکمنستان، آذربایجان، ترکیه و اتحادیه اروپا که در تاریخ 1 مِی سال 2015 امضا شده است، به عنوان مبنایی برای همکاری در آماده سازی چارچوب توافقنامه در مورد عرضه آتی گاز از ترکمنستان به اروپا به شمار می‌رود".
همچنین در میان صنایع جذاب برای سرمایه گذاران اروپایی، او به توسعه زیرساخت خط لوله گاز ترکمنستان به عنوان یک عامل در امنیت انرژی اتحادیه اروپا اشاره کرد.
به گفته فرِبورت، اتحادیه اروپا یکی از مهمترین شرکای تجاری ترکمنستان است. در عین حال، او تاکید کرد که فضای بیشتری برای افزایش مبادلات تجاری وجود دارد که در سال 2018 حدود 700 میلیون یورو (طبق آمار اتحادیه اروپا) بوده است.
به گفته این دیپلمات، شواهد مبنی بر همکاری در حال توسعه بین اتحادیه اروپا و ترکمنستان، تصمیم بلاروس برای تقویت حضور خود در این کشور تا زمان نمایندگی کامل در سال 2019 است. فرِبورت گفت: "این نقطه اوج در روابط دوجانبه، و نشان دهنده علاقه اتحادیه اروپا به تقویت همکاری با ترکمنستان است".
وی تاکید کرد که به روز کردن روابط دوجانبه به طرفین امکان می‌دهد که گفتگوهای سیاسی، اقتصادی و منطقه‌ای را تقویت کنند، که منعکس کننده تمایل اتحادیه اروپا به همکاری با ترکمنستان در زمینه‌های استراتژیک، مانند امنیت، انرژی، حمل و نقل، تغییرات اقلیمی و غیره است.
در جریان دیدار فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی از عشق آباد در اوایل ماه جاری، توافقنامه‌ای میان دولت ترکمنستان و اتحادیه اروپا، سازمان اروپایی انرژی اتمی اتحادیه اروپا برای ایجاد، امتیاز و مصونیت دفتر اتحادیه اروپا در ترکمنستان به امضا رسید
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵