کد مطلب : 20087
نخست‌وزیر ارمنستان ۱۶ اکتبر استعفا می‌کند
جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۱
این استعفا برای فراهم نمودن شرایط قانونی روند انحلال مجلس ملی و برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی صورت می گیرد
نخست‌وزیر ارمنستان ۱۶ اکتبر استعفا می‌کند
"نیکول پاشینیان"، نخست وزیر ارمنستان در گفتگو با شبکه تلویزیونی "فرانس 24"، اعلام کرد، برای فراهم نمودن شرایط قانونی روند انحلال مجلس ملی و برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی، در 16 اکتبر (24مهر)، استعفا خواهد کرد.

پاشینیان در مصاحبه با این شبکه تلویزیونی گفت: "انتخابات زودهنگام باید در تاریخ ۹ الی ۱۰ دسامبر (۱۸ یا ۱۹ آذر) برگزار شود. با توجه به اینکه انتخابات زودهنگام باید در چارچوب زمانی اعلام شده برگزار شود به همین خاطر من باید تا ۱۶ اکتبراستعفای خود را تقدیم کنم.

"پاشینیان" در ماه مه گذشته (اردیبهشت) و در پی تظاهرات و اعتراضات سراسری علیه فساد حاکم در این کشور و تحت فشار معترضین از سوی مجلس فعلی که اکثریت آن در اختیار حزب حاکم سابق (جمهوری‌خواه) می‌باشد، به نخست وزیری انتخاب شد.

"پاشینیان" بلافاصله بعد از انتخاب اعلام کرد، قصد دارد در کوتاهترین زمان ممکن و حداکثر ظرف یک سال انتخابات پارلمانی زود هنگام برگزار کند، زیرا توازن احزاب حاضر در مجلس کنونی به هیچ وجه نمی‌تواند خواست و دیدگاه سیاسی جامعه را نمایندگی کند.

بر اساس قانون انتخابات ارمنستان برای برگزاری انتخابات پیش از موعد پارلمانی: پس از استعفای نخست وزیر، مجلس ملی برای دو مرتبه در فرجه‌های یک هفته‌ای موظف به برگزاری نشست فوق‌العاده و انتخاب نخست وزیر می‌باشد. در صورت عدم انتخاب نخست وزیر جدید، مجلس قانوناً منحل می‌شود.

طبق تبصره دوم ماده 92 قانون اساسی ارمنستان انتخابات پیش از موعد پارلمانی حداقل 30 و حداکثر 45 روز پس از انحلال آن باید برگزار شود.

با توجه به قانون فوق و تاریخ اعلامی از سوی "پاشینیان" وی می‌بایست حداکثر تا پایان اکتبر استعفا کند.

"نیکول پاشینیان" برای فراهم نمودن شرایط برگزاری انتخابات پارلمانی زود هنگام از چند روز پیش گفتگوهایی را با احزاب حاضر در مجلس کشور آغاز کرده است.
Share/Save/Bookmark