کد مطلب : 23877
وزیر دفاع ترکیه به آلمان می‌رود
سه شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۴
وزیر دفاع ترکیه به آلمان می‌رود
وزیر دفاع ترکیه امروز (سه شنبه) به آلمان می‌رود تا پاره‌ای مذاکرات را با همتای آلمانی خود درباره مسائل مورد مناقشه انجام دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "آر ان دی" آلمان، "آنگرت کرامپ کارن بائر"، وزیر دفاع آلمان روز سه شنبه "حلوصی آکار"، همتای ترک خود را در برلین به حضور خواهد پذیرفت.
گفتگوی این دو مقام اروپایی با ویدئو کنفرانس برگزار نشده و حضوری خواهد بود. در سال های اخیر تنش های بین ترکیه و اروپا تحت ریاست جمهوری رجب طیب اردوغان تشدید شده است.
بدتر شدن مناسبات بین ترکیه و اروپا دلایل زیادی دارد. یکی از دلایل این منافشات این است که ترکیه از روسیه یک سیستم دفاع موشکی را خریده است در حالی که بین بقیه کشورهای عضو ناتو و روسیه روابط سردی حاکم است. ترکیه همچنین مشترکا با روسیه در درگیری های داخلی در لیبی مداخله می کند.
همچنین وقتی که ارتش آلمان در چهارچوب عملیات نظارتی "ایرنی" در دریای مدیترانه یک کشتی باری ترک را تفتیش کرد این مسئله خشم دولت ترکیه را برانگیخت. ترکیه با کشور همسایه خود یونان نیز مناقشاتی را بر سر منابع گازی شرق دریای مدیترانه دارد.
سخنگوی سیاسی دفاعی حزب سویال دموکرات آلمان ابراز امیدواری کرده که ترکیه از روی کار آمدن دولت جدید آمریکا به عنوان یک فرصت استفاده کند تا دوباره همکاری های دوستانه و هماهنگ با شرکای خود در ناتو را در پیش گیرد.
سخنگوی سیاست خارجی حزب سبز آلمان هم گفته است: ترکیه محتاطانه به آمریکا تحت ریاست جمهوری بایدن می نگرد، اما این کافی نیست که برای تغییر سیاست در آنکارا امیدوار باشیم. وی از دولت آلمان خواست موضع شفاف و آشکاری را در مسائل مورد مناقشه با ترکیه اتخاذ کند.
معاون رئیس حزب لیبرال دموکرات آلمان هم در آستانه سفر وزیر دفاع ترکیه به آلمان اعلام کرد که وزیر دفاع کشورش باید این مسئله را آشکار کند که کشوری که در سوریه و لیبی سیاست خارجی تهاجمی را در پیش گرفته و شریک اروپایی خود مانند یونان و قبرس را تهدید نظامی می کند و در عرصه سیاست داخلی هم خبرنگاران و اقلیت ها را سرکوب می کند نمی تواند عضو اتحادیه اروپا شود.
 
 
Share/Save/Bookmark