کد مطلب : 21374
قرقیزستان به دنبال افزایش تجارت دوجانبه با قزاقستان
سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۷
قرقیزستان به دنبال افزایش تجارت دوجانبه با قزاقستان
قزاقستان و قرقیزستان به دنبال افزایش حجم گردش مالی متقابل به ۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ هستند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، عسکر مامین، نخست‌وزیر قزاقستان در جریان سفری رسمی به قرقیزستان با رئیس جمهور و نخست وزیر این کشور دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
دفتر مطبوعاتی نخست وزیر قزاقستان اعلام کرد که این کشور به دنبال افزایش حجم گردش مالی تجارت دوجانبه به یک میلیارد دلار در سال 2020 است.
این مساله در چارچوب دیدار و گفتگوی عسکر مامین نخست وزیر قزاقستان و سورونبای جنبکوف رئیس جمهور قرقیزستان مورد بررسی قرار گرفت. هم چنین دو طرف درباره مسائل مربوط به همکاری دوجانبه در حوزه تجارت، اقتصاد و سرمایه گذاری در این نشست تبادل نظر کردند.
جنبکوف در این دیدار با اشاره به این که سفر جاری نخستین سفر مامین به قرقیزستان به عنوان نخست‌وزیر قزاقستان است، اظهار داشت: قزاقستان یکی از شرکای اصلی ماست. من مطمئن هستم که در چارچوب سفر شما پیش‌نیازهای لازم برای بحث پیرامون روابط دوجانبه قزاقستان و قرقیزستان و آمادگی برای اتخاذ تصمیمات مهم، تنظیم شود.
نخست وزیر قزاقستان سپس در هشتمین نشست شورای بین دولتی قزاقستان و قرقیزستان شرکت کرد. محمدکلیی آبیلگازیف نخست وزیر قرقیزستان نیز در این نشست خاطر نشان کرد که قزاقستان یکی از مهم ترین شرکای تجاری این کشور است. وی همچنین اظهار داشت که سهم قزاقستان در گردش تجاری قرقیزستان به 11 درصد رسیده است. در این نشست دو طرف مسائل مربوط به توسعه همکاری در صنعت، سرمایه گذاری، آب و انرژی، تقویت همکاری های مرزی و اجرای پروژه های مشترک در عرصه دیجیتالی سازی و فضا را مورد بررسی قرار دادند.
رئیس‌جمهور قرقیزستان همچنین با تاکید بر تلاش‌های نورسلطان نظربایف، نخستین رئیس‌جمهور قزاقستان برای توسعه مناسبات میان دو کشور، اظهار داشت که روابط گرم و توام با اعتماد در دوره ریاست‌جمهوری قاسم ژومارت توکایف نیز برقرار شده است.
عسکر کامین نخست وزیر قزاقستان با اشاره به توامندی دو کشور در تجارت دوجانبه و منطقه ای، بر اهمیت تلاش های مشترک جهت جذب سرمایه گذاری خارجی در منطقه آسیای مرکزی از طریق بهبود فضای تجارت و حمایت از کارآفرینی های کوچک و متوسط تاکید کرد.
حجم تجارت دو جانبه میان قرقیزستان و قزاقستان در سال 2018 با 13 درصد افزایش به 850 میلیون دلار رسید.
 
 
Share/Save/Bookmark