کد مطلب : 16361
شهروندان تاجیکستان، قزاقستان و ازبکستان پیشتاز عملیات‌های انتحاری داعش
چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۹
شهروندان تاجیکستان، قزاقستان و ازبکستان پیشتاز عملیات‌های انتحاری داعش
مرکز بین‌المللی مبارزه با تروریسم مستقر در هلند در گزارش «جنگ با خودکشی: تجزیه و تحلیل آماری عملیات انتحاری داعش» (War by Suicide: A Statistical Analysis of the Islamic State’s Martyrdom Industry ) آورده است که تاجیک‌ها در صدر فهرست عملیات‌کنندگان انتحاری داعش هستند.
با توجه به اطلاعات در گزارش ذکر شده، از دسامبر 2015 تا نوامبر سال 2016، 27 شهروند تاجیک در سوریه و عراق عملیات انتحاری نموده‌اند. حدود 70% از موارد، شبه نظامیان داعش عملیات انتحاری را با انفجار اتومبیل در مکان‌های شلوغ انجام داده‌اند. 84% از حملات انتحاری در دوره ذکر شده علیه نظامیان و 16% علیه مردم غیر نظامی بود.
در اوایل سال جاری، رمضان رحیم‌زاده وزیر کشور تاجیکستان اعلام کرده بود که در سال 2016 از 36 حمله تروریستی جلوگیری شده است و 50 نفر که برای حملات در شهرهای دوشنبه و شهرهای دیگر کشور برنامه‌ریزی کرده بودند؛ دستگیر شده‌اند.    
مقامات تاجیک تاکید نمودند که با اقدامات پیشگیرانه گسترده با همراهی مردم در سال 2016، جذب شهروندان تاجیک به گروه‌های افراطی و تروریستی بسیار کمتر از قبل شده است. طبق آمار ارائه شده توسط پلیس تاجیکستان، در اواخر سال 2016 بیش از 1100 تاجیک راهی سوریه و عراق برای شرکت در عملیات نظامی شده‌اند.

ترجمه: مرتضی آلکامی
منبع: سایت سانیوز ترکمنستان
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵